Zima contra kwas hialuronowy, kremy nawilżające, szkła kontaktowe

Posted on
kremy nawilżające zimą

Na temat tego, co można, a czego nie powinno się nosić lub stosować zimą, powstało wiele mitów. Podobno kwas hialuronowy w ustach, krem nawilżający na twarzy i soczewki kontaktowe podczas noszenia na mrozie mogą zamarznąć…

Czy soczewki zamarzają podczas mrozów?

 Przekonanie o możliwości zamarznięcia soczewek kontaktowych wzięło się z faktu, że miękkie soczewki wyróżniają się wysokim stopniem uwodnienia, które sięga nawet 30-75 procent.

Ta teoria jest jednak… mitem! Soczewki nie zamarzają nawet podczas trzaskających mrozów sięgających minus kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Jest to, zresztą, produkt medyczny stosowany przez osoby pracujące w okolicach podbiegunowych. Dzieje się tak dlatego, że są one umieszczone bezpośrednio na rogówce, a ruchy gałki ocznej cały czas ogrzewają ich powierzchnię. Współczesna okulistyka nie określiła minimalnej temperatury w której można nosić soczewki. Dyskomfort może pojawić się jedynie u osób, które mają problem z przesuszeniem oczu.

Należy jednak pamiętać, aby nie przechowywać i nie przenosić soczewek w ujemnej temperaturze, ponieważ wtedy nie są one ogrzewane przez naturalne ciepło oka, dlatego mogą ulec zniszczeniu.

Dlaczego krem nawilżający nie zamarza na mrozie?

Kremy nawilżające składają się w 50-80 procentach z wody, więc wydawałoby się, że na mrozie zamarzną…To jednak kolejny mit! Kosmetyk rozprowadzony na twarzy podgrzewa się do temperatury skóry, zatem nie ma możliwości, aby sam z siebie zamarzł, i – co za tym idzie – uszkodził naskórek.

Nasz organizm składa się w ok. 60-70% z wody, a czy zamarzamy przy długim spacerze w mroźne popołudnie? Nie! (oczywiście, jeżeli się ruszamy!). Warstwa rogowa skóry zawiera ok 13% wody, więc jeżeli krem nawilżający miałby zamarzać, ponieważ zawiera w sobie wodę, nasza skóra też powinna, a jednak tak się nie dzieje.

 Czy kwas hialuronowy w ustach może zamarznąć na mrozie?

 Nie. Teoria mówiąca o tym, że kwas hialuronowy (którym mamy np. wypełnione usta czy inne części ciała) zamarznie na mrozie podczas długiego spaceru jest takim samym mitem jak ten o rzekomym zamarzaniu na twarzy kremu nawilżającego.

 Kwas hialuronowy podany na odpowiednią głębokość tkanek jest przez nie ogrzewany do temperatury naszej skóry. Dopóki my nie zamarzniemy, nie zamarznie też wypełniacz.

 

1 Comments

  1. DER-MED Kraków says:

    Dokładnie! Warto obalać takie mity 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published.