Jak przyjmować leki na tarczycę?

Posted on

Choroby tarczycy, to współcześnie bardzo popularna przypadłość. Przyjmowanie leków na niedoczynność tarczycy jest kwestią kluczową dla wyleczenia choroby, niestety wiele osób nie wie jak to robić lub przyjmuje je nieprawidłowo, znacznie zmniejszając tym samym ich działanie.

W leczeniu niedoczynności tarczycy kluczową rolę odgrywa sposób przyjmowania leków.

W terapii niedoczynności tarczycy, lekarze najczęściej przepisują dwa preparaty hormonalne. Ich substancją czynną jest sól sodowa lewoskrętnej tyroksyny. Sposób przyjmowania tych leków ma kluczowe znaczenie dla leczenia narządu. To od niego zależy, w jakim stopniu hormony się wchłoną.

Tarczyca to organ wydzielania wewnętrznego, który wytwarza dwa hormony: tyroksynę (T4) oraz trójjodotyroninę (T3). Pieczę nad nimi sprawuje hormon tyreotropowy, który z kolei wytwarza przysadka mózgowa.

Tyroksyna jest hormonem nieaktywnym, aby więc tarczyca funkcjonowała prawidłowo, T4 musi przekształcić się w T3 (hormon aktywny). Aby jednak mogła to zrobić, najpierw powinna się wchłonąć. Właśnie dlatego sposób i regularność przyjmowania leków w niedoczynności tarczycy jest tak ważny.

Jak przyjmować leki?

Hormony należą do grupy leków, które najlepsze wchłanianie osiągają wtedy, gdy są przyjmowane na czczo. Ulotki leków na tarczycę wskazują, by hormony przyjmować co najmniej 30 minut przed posiłkiem.

Jedzenie zmniejsza wchłanianie leku, istnieją badania które wykazały, że aż ok. 30 proc. preparatu nie wchłania się nawet, jeśli został zażyty na czczo. Dlatego tak istotne jest przyjmowanie ich na czczo – według niektórych specjalistów nawet na godzinę przed posiłkiem.

Regularność i właściwe przyjmowanie leków jest kluczem do wyrównania poziomu TSH, T4 i T3 oraz wprowadzenia tarczycy na odpowiednie tory. Ważne też, by leki odpowiednio popijać wodą. Soki, mleko czy herbata nie są wskazane.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.