Redukcja (zmniejszenie) piersi

Posted on
Kwalifikację do operacji zmniejszenia piersi najczęściej otrzymują kobiety którym po przebytej ciąży i laktacji piersi pozostały duże i opadające, i kobiety młode, u których stwierdzono znaczący przerost gruczołów piersiowych. Tymczasem zbyt duże piersi mogą stanowić problem nie tylko ze względów estetycznych, ale – przede wszystkim – zdrowotnych.

Przebieg operacji zależy od wielkości, kształtu i jakości gruczołu. Zależnie od tego albo usuwa się jego część wraz z nadmiarem skóry, albo usuwany jest wyłącznie nadmiar skóry, a gruczoł przemodelowuje się w taki sposób, aby był bardziej zwarty, jędrny i – przede wszystkim – usytuowany nieco wyżej. Ten rodzaj operacji nazywany jest podniesieniem piersi.

redukcja piersi
foto: archiwum kliniki Beauty Group – redukcja piersi

W przypadku, gdy konieczne jest usunięcie części gruczołu, należy poinformować pacjentkę o możliwym następstwie zabiegu, jakim jest brak możliwości karmienia piersią. Informacja ta jest istotna szczególnie w przypadku kobiet młodych, które nie posiadają jeszcze dzieci.

Jeżeli pacjentka wyrazi takie życzenie, po redukcji i podniesieniu piersi w celu nadania lepszego kształtu można pod gruczołem lub mięśniem piersiowym większym umieścić silikonowy implant. Zabieg ten nie zawsze musi oznaczać powiększenie piersi (chyba, że takie jest życzenie pacjentki: można podnieść i jednocześnie powiększyć piersi), ponieważ implant dobierany jest w taki sposób, aby pasował do warunków anatomicznych oraz spełniał oczekiwania estetyczne pacjentki. Wówczas piersi zyskują jedynie wyraźniejszy i pełniejszy kształt.

Stąd różnice w cenie zabiegów: sama redukcja piersi jest zabiegiem tańszym, niż redukcja z jednoczesnym wstawieniem implantów (nie zawsze jest to szczegółowo ujęte w cenniku kliniki, stąd możliwe błędne sugerowanie się znaczną różnicą cenową między poszczególnymi klinikami).

Przed rozpoczęciem operacji chirurg rysuje na ciele pacjentki linie cięć. Przemieszczenie kompleksu otoczka-brodawka ku górze zwykle planuje się na wysokość ok. 20 cm. od środkowej części obojczyka.

Tradycyjnym cięciem jest cięcie w kształcie kotwicy (wokół otoczki, pionowo w dół od otoczki do fałdu piersiowego + cięcie w fałdzie piersiowym) W zależności od zakresu i przyjętej techniki operacji niekiedy udaje się uniknąć tak rozległych cięć.

Rodzaje cięć chirurgicznych stosowanych podczas operacji zmniejszania piersi:
– okrągłe, wokół otoczki brodawki
– w kształcie klucza – z cięciem wokół otoczki brodawki i pionowym od otoczki do bruzdy pod piersią
– w kształcie odwróconej litery „T”

Jeżeli jest taka konieczność, dokonuje się zmniejszenia brodawki tak, aby była proporcjonalna do piersi.

Operacja przeprowadzana jest w narkozie i trwa od dwóch do czterech godzin. Efekty zabiegu stają się widoczne po kilku tygodniach, a pełen efekt nawet po kilku miesiącach (okres rekonwalescencji jest sprawą indywidualną, uzależnioną od m.in. organizmu, stanu skóry, zakresu operacji).
Po operacji mogą wystąpić obrzęki, które ustępują niesymetrycznie. Jest to normalne i nie należy się tym przejmować. Pacjentka, która poddała się operacji pomniejszenia piersi przez sześć tygodni po zabiegu nosi specjalnie dopasowany, obciskający biustonosz. Należy unikać nadmiernego forsowania się i przeciążania organizmu. Czas rekonwalescencji to moment, w którym w szczególny sposób zwracamy uwagę na wszelkie niepokojące sygnały naszego organizmu.

Przez 3 tygodnie po operacji obowiązuje całkowity zakaz wykonywania prostych czynności wymagających wysiłku fizycznego takich jak: sprzątanie, odkurzanie, pranie ręczne itp.
Przez 6 tygodni po operacji obowiązuje zakaz uprawiania sportów wymagających wysiłku fizycznego, takich jak: aerobic, siłownia, fitness, pływanie itp.
W ciągu pierwszych 6 miesięcy po operacji obowiązuje zakaz korzystania z solarium, sauny oraz intensywnego opalania się.

Po więcej informacji na temat redukcji piersi znaleźć można tutaj.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.