Kwas hialuronowy, najpopularniejszy wypełniacz stosowany w medycynie estetycznej. Określany jest jako preparat o działaniu czasowym. Oznacza to, że po określonym czasie (od kilku miesięcy do roku – w zależności od preparatu i cech osobniczych pacjenta) ulega wchłonięciu. Ale co to właściwie oznacza? W jaki sposób kwas hialuronowy jest usuwany z naszego organizmu?
Na te pytania odpowiada dr n. med. Anna Okruszko
Kwas hialuronowy uległ wchłonięciu, czyli co się z nim stało?
dr n. med. Anna Okruszko: Z czasem kwas hialuronowy w skórze ulega defragmentacji. Po „pocięciu” na drobne fragmenty pozostałości kwasu hialuronowego są transportowane z limfą do węzłów chłonnych, a z krwią do wątroby gdzie jest w większości metabolizowany, niewielkie ilości produktów degradacji usuwane są przez nerki.
Dr n. med. Anna Okruszko, specjalista dermatolog. Założycielka Kliniki Medycyny Estetycznej i Przeciwstażeniowej EstMed. Jest międzynarodowym ekspertem i szkoleniowcem grupy Skin Tech Pharma. Zaangażowaniem i pasją dzieli się ze swoimi pacjentami od ponad 15 lat. Była jednym z pionierów medycyny estetycznej w województwie podlaskim. Jest autorką wielu wypowiedzi eksperckich publikowanych w ogólnopolskich mediach. Absolwentka podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Przez 5 lat pracowała w Klinice Endokrynologii (specjalizacja z chorób wewnętrznych, doktorat), kolejnych 5 lat w Klinice Dermatologii (specjalizacja z dermatologii). Szkoliła się także w zagranicznych ośrodkach medycznych (Oslo, Rzym, Londyn, Monte Carlo, Paryż).
0 Comments