Komórki macierzyste – osocze bogatopłytkowe. To samo?

Dwa bliźniaczo podobne, a jednak zasadniczo różniące się od siebie zabiegi. Często mylone lub ze sobą utożsamiane. A jednak… Wampirzy Lifting, czyli Osocze Bogatopłytkowe, to zdecydowanie nie to samo, co zabieg z użyciem komórek macierzystych.

Początek jest taki sam: pobiera się niewielką ilość krwi obwodowej pacjenta (można także użyć tkanki tłuszczowej) i z niej przygotowuje preparat do iniekcji. Pierwsza różnica polega na czasie przygotowywania preparatu: na przygotowanie komórek macierzystych (z krwi) potrzebnych jest parę godzin, osocze bogatopłytkowe odwirowuje się w czasie znacznie krótszym (parę minut). Kolejna, zasadnicza różnica polega na ich działaniu.

Komórki macierzyste dopasowują się swoją budową i funkcją do tkanki, w której się znajdują. Określane są jako pierwotne, niewyspecjalizowane komórki o dużych zdolnościach podziału i regeneracji. Doskonale zastępują obumierające komórki nowymi. Podane w docelowe miejsce rozpoznają uszkodzone tkanki i w zależności od informacji, jaką otrzymują, mogą regenerować np. tkanki, naczynia krwionośne i blizny, działają też przeciwzapalnie. Komórki macierzyste są obecne w naszym organizmie przez całe życie, jednak z wiekiem zmniejsza się ich ilość, dlatego się starzejemy. Ich „dodanie” do organizmu pozwala obecnie leczyć ponad 70 schorzeń, w tym takich, z którymi medycyna dotychczas nie potrafiła sobie poradzić. Z ich pomocą można leczyć np. nowotwory. Komórki macierzyste z powodzeniem wykorzystywane są również w chirurgii naczyniowej, rekonstrukcyjnej i plastycznej, oraz w leczeniu rozległych oparzeń. Trwają badania nad zastosowaniem ich w przypadku leczenia m.in. cukrzycy, udarów mózgu, choroby Parkinsona, chorób nerek, urazów kostno-mięśniowych i rdzenia kręgowego, oraz chorób płuc. Ale działanie komórek macierzystych docenione zostało też w medycynie estetycznej. Za ich pomocą można regenerować skórę, spłycać drobne zmarszczki, nadawać skórze elastyczności i gęstości lub poprawić jej koloryt

Stosowane w medycynie estetycznej komórki macierzyste nie wymagają pobytu pacjenta w klinice. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub sedacji dożylnej. Można wykonać go razem z innymi zabiegami np. liposukcją. Tkanka tłuszczowa może być pobrana z dowolnego miejsca na ciele (warunkiem jest odpowiednia ilość tłuszczu). Po pobraniu materiał zostaje odwirowany w wirówce, kolejnym krokiem jest 40 minutowa inkubacja. Po ok. dwóch godzinach preparat jest gotowy do użycia.

Pierwsze efekty możemy zaobserwować miesiąc po zabiegu. W zależności od indywidualnego przypadku może wystarczyć już jeden zabieg.

Osocze bogatopłytkowe, to obecnie najpopularniejszy i najbardziej promowany przez celebrytów zabieg w medycynie estetycznej. Osocze, to nic innego, jak uzyskane z krwi czynniki wzrostu, odpowiadające za proces gojenia się, czyli utworzenia skrzepu. Płytki krwi (osocze) odpowiedzialne są za proces gojenia i regeneracji.

W medycynie estetycznej osocze wykorzystywane jest do zabiegu zwanego Wampirzym Liftingiem, którego działanie określa się jako poprawiające ukrwienie, rewitalizujące skórę, przyspieszające proces gojenia po zabiegach estetycznych i wygładzające drobne zmarszczki. Osocze można podawać przy pomocy iniekcji śródskórnych lub podczas mezoterapii. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Nie wymaga pobytu w klinice. Dla najlepszego efektu konieczne jest wykonanie serii zabiegów (minimum 3).

Co łączy obie metody? Naturalne, można wręcz powiedzieć „spersonalizowane” pochodzenie i zminimalizowane ryzyko zabiegowe. Jaka jest różnica między komórkami macierzystymi, a osoczem bogatopłytkowym? Zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego zdecydowanie nie są tym samym, co zabiegi z komórkami macierzystymi. Komórki macierzyste powodują odbudowanie (rekonstrukcję) uszkodzonych tkanek, ich zadanie polega na wytworzeniu tej samej tkanki, w której się znalazły. Osoczem bogatopłytkowym wspomagamy i przyspieszamy proces regeneracji i gojenia się. Wspomnieć jednak należy, że osocze stymuluje proces namnażania się komórek macierzystych.

2 KOMENTARZE

    • Dzień dobry,
      Wszystko zależy od tego jakie leki przyjmuje pacjent/pacjentka. Jeżeli są to leki powodujące rozrzedzenie krwi to jest to bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu.Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here