Zabieg, o którym nie mówi się zbyt wiele, to podnoszenie piersi, czyli popularny „lifting piersi”. Traci on na popularności w stosunku do częściej wybieranej przez pacjentki metody podniesienia piersi za pomocą implantów.
Do kogo skierowany jest zabieg podnoszenia piersi?
Pacjentkami, które decydują się na tę operację są osoby, których piersi w znaczący sposób opadły.
Następuje to z reguły w wyniku:
– utraty wagi
– długiego karmienia piersią
– procesów starzenia się organizmu
Na czym polega zabieg?
Podczas konsultacji chirurg dobiera najlepszą dla pacjenta metodę przeprowadzenia nacięć.
Można je wykonać w kształcie odwróconej litery T (wokoło sutka, pionowo w dół i w zagłębieniu pod piersią), lub w kształcie litery L metodą Le Jour (wokoło brodawki, pionowo w dół). Możliwe jest także cięcie wyłącznie wokoło brodawki piersiowej. Jest jeszcze kilka metod (nacięć) stosowanych do chirurgicznego podnoszenia piersi, jednak najczęściej stosowanym jest to wspomniane jako pierwsze (odwrócone T).
Według specjalistów chirurgii plastycznej nacięcie w kształcie odwróconego T swą popularność zawdzięcza zarówno bezpieczeństwu, jak i możliwości ponownego przeprowadzenia operacji (bez dodatkowych nacięć) w razie, gdy taka konieczność nastąpi. Zaletą operacji przeprowadzonej w taki sposób jest jej jednoetapowość.
W przypadku dużego obwiśnięcia piersi oprócz redukcji skóry chirurg dokonuje podwiązania (podwinięcia) gruczołu, i przytwierdzenia go do powięzi. Pacjentka zyskuje wówczas nie tylko efekt podniesienia piersi, ale także delikatnego wypełnienia.
W przeciwieństwie do redukcji piersi, podczas której część gruczołu jest wycinana, podwinięcie gruczołu podczas liftingu biustu daje możliwość późniejszego karmienia piersią. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że każda tego typu operacja rozpatrywana jest indywidualnie.
Operację podniesienia piersi wykonuje się w narkozie. Wymagany jest pobyt pacjentki w klinice przez ok. 2 doby po zabiegu. Dyskomfort po operacji łagodzony jest odpowiednimi środkami przeciwbólowymi. Przez 6 tygodni od operacji należy nosić specjalny biustonosz, niekiedy chirurg rekomenduje obwiązywanie piersi bandażem uciskowym. Szwy (o ile nie zostały zastosowane rozpuszczalne) zdejmuje się 8 – 14 dni po zabiegu. Po zdjęciu szwów niekiedy specjaliści zalecają stosowanie specjalnych kremów lub maści zmniejszających widoczność blizn.
Do pracy możemy powrócić po 1 – 2 tygodniach od zabiegu.
0 Comments