Botoks – mity i kity

Posted on
Wszystko o botoksie

Botoks uzależnia lub może uzależniać…

Jego efekty utrzymują się do końca życia…

Wokół zabiegów z użyciem toksyny botulinowej powstało wiele mitów i uprzedzeń. Z częścią z nich postanowiłam się rozprawić 😉

1. Botoksem można powiększyć usta.

Mit. Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej stosowana jest głównie do korekcji zmarszczek. Za jej pomocą możemy jedynie skorygować opadające kąciki ust.

2. Wystarczy jeden zabieg botoksu i efekty utrzymują się do końca życia.

Mit. Toksyna botulinowa swoje działanie rozwija w ciągu dziesięciu dni. Jej trwałość zależna jest od wielu czynników i rozpatrywana jest raczej indywidualnie. Uogólniając: efekt utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Zabieg należy więc powtarzać.

3. Zabiegi z użyciem botoksu należy stosować regularnie (nie wolno przestać go stosować)

Mit. Nie ma medycznego wskazania ani uzasadnienia konieczności regularnego powtarzania iniekcji botoksu w celu likwidacji zmarszczek. To pacjent decyduje, czy chce kontynuować zabiegi, czy też nie.

4. Botoks uzależnia.

Mit. Nie stwierdza się uzależnienia od iniekcji botoksem. Jedyne, do czego pacjentki „przyzwyczajają się”, to fakt że bardziej się sobie podobają bez widocznych zmarszczek 😉

5. Osoby regularnie stosujące botulinę często dotyka efekt rozleniwienia mięśni.

Mit. Jak wynika z badań na temat przewodnictwa nerwowo-mięśniowego regularne stosowanie toksyny botulinowej nie powoduje zaniku tkanki mięśniowej.

6. Każdą zmarszczkę możemy korygować za pomocą botoksu.

Mit. Nie wszystkie rodzaje zmarszczek możemy skorygować botoksem. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje specjalista medycyny estetycznej. Kiedy botoks nie jest wskazany? Np. przy skłonności do opadania dolnych powiek – wówczas efekt byłby odwrotny do zamierzonego.

7. Botoks powoduje brak czucia twarzy.

Mit. Toksyna botulinowa blokuje połączenia nerwowo-mięśniowe, nie ma wpływu na receptory czuciowe w skórze.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.