Przebarwienia skóry – melasma

Posted on
melasma,ostuda,przebarwienia
Przebarwienia na skórze nie zawsze świadczą o chorobie, jednak zawsze należy wykluczyć taką możliwość. Gdy już jesteśmy spokojni, że te nieestetyczne plamy, to jedynie defekt kosmetyczny, możemy rozważyć pozbycie się ich.

Plamy o nieregularnym kształcie zabarwione od jasnego aż do ciemnego brązu (w zależności od przypadku) nazywane melasmą, ostudą lub chloasmą, to zaburzenia barwnikowe. Mogą mieć podłoże hormonalne (antykoncepcja, ciąża, nieuregulowana gospodarka hormonalna) lub wynikać z nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Najczęściej pojawiają się u osób po 30. roku życia i koncentrują się w obrębie oczu, czoła, górnej wargi lub na dłoniach.

Rodzaje melasmy:

melasma epidermalna – występująca w naskórku,

melasma dermalna – występująca w skórze właściwej,

melasma w formie mieszanej – występująca zarówno w naskórku, jak i skórze właściwej.

Zarówno stwierdzenie rodzaju melasmy, jak i dobór metody leczenia, następują po konsultacji i odpowiednim zakwalifikowaniu przez lekarza.

Metod leczenia jest kilka:

– przy głębokim (dermalnym) wystąpieniu melasmy z reguły zalecane jest leczenie laserowe.

– melasmę epidermalną można zlikwidować stosując peelingi chemiczne lub na bazie kwasów.

Ilość zabiegów dobierana jest indywidualnie, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Przy delikatnych przebarwieniach można spróbować „domowych sposobów”. Tutaj sprawdzą się kremy o działaniu rozjaśniającym, które jednocześnie hamują wydzielanie melaniny. Można także spróbować kosmetyków aptecznych zawierających kwasy owocowe, retinol lub kwas azelainowy.

Jeżeli lekarz stwierdzi, że przebarwienia wynikają z zaburzeń hormonalnych, należy przede wszystkim uregulować pracę hormonów, gdyż terapia usuwająca przebarwienia stanie się – kolokwialnie mówiąc – błędnym kołem…

Jeżeli melasma jest skutkiem nadmiernego opalania możemy przystąpić do terapii bez przeszkód, jednak ze względu na ekspozycje na słońce najlepiej jest zabiegi tego typu wykonywać jesienią, zimą lub bardzo wczesną wiosną.

Przebarwienia to problem estetyczny, podlegający leczeniu które może okazać się długotrwałe. Kluczową rolę odgrywa tutaj systematyczność działań. Ważne jest stosowanie odpowiednich kremów z filtrem i unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.