Operacja tarczycy

Posted on

Tarczyca jest niewielkim gruczołem wewnątrzwydzielniczym położonym w dolnej części szyi. Guzek tarczycy jest najczęściej łagodnym gruczolakiem lub torbielą, ale może być także rakiem tarczycy. Guzki tarczycy częściej występują u kobiet. Chirurgiczne leczenie guzka tarczycy obejmuje usuniecie jednego płata tarczycy. U chorych z rozpoznanym rakiem usuwa się całą tarczycę (totalna strumektomia), a następnie stosuje leczenie radiojodem w celu zniszczenia mikroprzerzutów.Gruczoł tarczycy

Wskazania
Choroby tarczycy często związane są z powiększeniem gruczołu, mówi się wtedy o wolu tarczycowym. Wole kwalifikuje się do usunięcia, gdy jest duże i uciska na inne elementy szyi, powodując problemy z oddychaniem. Widoczne powiększenie gruczołu może być spowodowane także przez guzki. W pierwszej kolejności po zauważeniu guzka należy zbadać jego charakter i złośliwość. Zazwyczaj guzki są zmianami łagodnymi, jednak ich obecność nigdy nie powinna być ignorowana.

Przeciwwskazania
Wśród przeciwwskazań u pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu należy wymienić obecną nadczynność tarczycy. Współistniejące ciężkie schorzenia pacjenta takie jak końcowe stadium choroby nowotworowej czy niewydolność oddechowo – krążeniowa również stanowią przeciwwskazanie do tyreoidektomii.

Przebieg zabiegu
Operacja przeprowadzana jest w pełnym znieczuleniu. Cały zabieg trwa około dwóch godzin. Przy normalnym gojeniu i powracaniu do zdrowia pobyt w szpitalu zajmuje tydzień. Dla szybszego powrotu do zdrowia zaleca się masaże karku.

Powrót do codziennej aktywności
Zaraz po zabiegu, gdy nie wystąpią żadne powikłania chory może wstać z łóżka i po 12 h przyjmować pierwsze płyny. Wypisanie do domu w razie niepowikłanego przebiegu pooperacyjnego jest możliwe po około 3 dniach, ale zazwyczaj w 4-5 dobie po zabiegu.

Zalecenia po zabiegu
Przez okres gojenia rany pacjent powinien wstrzymać się od wzmożonego wysiłku fizycznego. Okres ten trwa zazwyczaj około miesiąca, jednak jest to sprawa indywidualna.

USG tarczycy

tekst: dr Maciej Józefowicz

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.