Dla jednych nigdy nie są zbyt duże, inne marzą o ich powiększeniu, dla wielu są przyczyną sporych kompleksów i utraty pewności siebie… Mowa o piersiach, jednym z atrybutów kobiecości.
Te idealne dopasowane są do naszej sylwetki: wzrostu, wagi, szerokości klatki piersiowej. Pozwalają bez większego problemu zapiąć ulubioną bluzkę, a przede wszystkim, nie powodują dyskomfortu.
Bywa, że panie, na które spoglądamy z zazdrością, gdyż są posiadaczkami imponującej wielkości piersi, cierpią z ich powodu. I niekoniecznie chodzi tu o nachalne spojrzenia innych, ale przede wszystkim o dyskomfort spowodowany obciążeniem kręgosłupa, który stale dźwiga ów ciężar. Do częstych dolegliwości należą także: ból karku, ból lub uczucie duszności w klatce piersiowej, odparzenia.
W przypadku, gdy dolegliwości związane ze zbyt dużym biustem stają się wyjątkowo uciążliwe, a stan zdrowia na to pozwala, możemy poddać się operacji pomniejszania piersi.
Warto dobrze przemyśleć decyzję o operacji, skonsultować się ze specjalistą chirurgii plastycznej, tak aby mieć pewność, że nasze oczekiwania zostaną spełnione.
Operacyjne zmniejszenie piersi polega na usunięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej i gruczołowej, tak aby piersi stały się bardziej proporcjonalne do sylwetki.
Zabieg wykonywany jest w narkozie i wymaga wcześniejszego sprawdzenia stanu naszego zdrowia – przydatne lub niezbędne badania, to badanie krwi, mammografia, USG.
Podczas konsultacji lekarz dobiera odpowiednią metodę operacyjną dostosowaną do ogólnego stanu piersi, skóry oraz oczekiwań pacjentki. Bywa, że chirurg usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej wykonując liposukcję, a następnie, jeżeli występuje taka konieczność, redukuje nadmiar pozostałej po odessaniu tłuszczu luźnej skóry. W takim przypadku zakres operacji jest znacznie mniejszy.
Rodzaje cięć chirurgicznych stosowanych podczas operacji zmniejszania piersi:
– okrągłe, wokół otoczki brodawki
– w kształcie klucza – z cięciem wokół otoczki brodawki i pionowym od otoczki do bruzdy pod piersią
– w kształcie odwróconej litery „T”
Jeżeli jest taka konieczność, dokonuje się zmniejszenia brodawki, tak aby była proporcjonalna do piersi.
Operacja trwa od dwóch do czterech godzin. Efekty zabiegu stają się w pełni widoczne po kilku tygodniach lub nawet miesiącach (okres rekonwalescencji jest sprawą indywidualną, uzależnioną od m.in. organizmu, stanu skóry, zakresu operacji).
Po operacji mogą wystąpić obrzęki, które ustępują niesymetrycznie. Jest to normalne i nie należy się tym przejmować. Pacjentka, która poddała się operacji pomniejszenia piersi, przez sześć tygodni po zabiegu nosi specjalnie dopasowany, obciskający biustonosz. Należy unikać nadmiernego forsowania się, przeciążania organizmu. Czas rekonwalescencji, to moment, w którym w szczególny sposób zwracamy uwagę na wszelkie niepokojące sygnały naszego organizmu.
Przez 3 tygodnie po operacji obowiązuje całkowity zakaz wykonywania prostych czynności wymagających wysiłku fizycznego takich jak: sprzątanie, odkurzanie, pranie ręczne itp.
Przez 6 tygodni po operacji obowiązuje zakaz uprawiania sportów wymagających wysiłku fizycznego, takich jak: aerobic, siłownia, fitness, pływanie itp.
W ciągu pierwszych 6 miesięcy po operacji obowiązuje zakaz korzystania z solarium, sauny oraz intensywnego opalania się.
Możliwe komplikacje pooperacyjne:
– przerost blizn
– niemożność karmienia piersią
– zmiany we wrażliwości sutków i piersi, które jakkolwiek w większości przypadków są dolegliwością tymczasową, mogą spowodować także dolegliwość trwałą w postaci niewielkiej martwicy skóry na pograniczu cięć pionowego i poziomego
0 Comments