Jak już czytaliście w poprzednim wpisie, niedawno robiłam botoks w klinice Artplastica. Temat ostrzykiwań toksyną botulinową na tyle mnie zainteresował, że postanowiłam go zgłębić.
W tym celu umówiłam się na wywiad z dr n. med. Fabianem Urbanem.
Małgorzata Maksjan: Czym tak właściwie jest Botox i w jakim celu się go używa?
dr n med. Fabian Urban: To toksyna botulinowa typu A, należąca do leków zwiotczających mięśnie, stosowana w leczeniu wielu chorób. Jej działanie oparte jest na blokowaniu impulsów nerwowych do mięśni, co przeciwdziała skurczom tych mięśni. W medycynie estetycznej stosowana jest w celu wygładzenia zmarszczek mimicznych.
Czy jest to zabieg bezpieczny?
Toksyna botulinowa jest jedną z najlepiej przebadanych substancji w medycynie estetycznej. Dowodem jej bezpieczeństwa jest stosowanie w schorzeniach neurologicznych u dzieci powyżej 2 roku życia w dawkach kilkakrotnie wyższych od tych, które są stosowane w medycynie estetycznej. Jest to lek, który stosuje się w medycynie od ponad 30 lat.
Co powinnam wiedzieć zanim zdecyduję się na zabieg?
Zabieg toksyny botulinowej jest zabiegiem prostym i krótkim, zwykle nie potrzeba do niego znieczulenia. Przed wykonaniem zabiegu lekarz prosi pacjenta o wykonanie kilku grymasów by poznać jego mimikę. Potem podaje toksynę w kilku punktach na czole. W miejscu wkłucia mogą pojawić się przejściowe bąble przypominające ugryzienia komara. Istotne jest, że efektów nie zauważymy od razu, pojawiają się stopniowo w ciągu tygodnia. Przez dobę po zabiegu unikamy sauny i wysiłku fizycznego.
Czy można być odpornym na działanie toksyny botulinowej?
Tak, są tak zwani non-responders, czyli osobnicze przypadki osób, które nie reagują na działanie toksyny botulinowej.
Czy istnieje taka możliwość, żeby robić tzw. poprawkę botoksu bo np. nie chwycił, czy to raczej błąd wynikający z oszczędności wykonującego zabieg?
Obecnie lekarze podają go w takich dawkach, aby mięśnie nie były całkowicie unieruchomione i pozbawione mimiki z efektem tak zwanej „blachy”. Raczej dąży się do osiągnięcia naturalnego efektu zrelaksowanych mięśni, tak, aby nadal w niewielkim stopniu mogły się poruszać. Lepiej jest dostrzyknąć za jakiś czas, niż przesadzić z ilością toksyny, gdzie konsekwencją może być uczucie ciężkości czoła, czy nawet opadająca powieka. Lekarz powinien poznać oczekiwania pacjenta i ocenić jego siłę mięśni. Dobrze więc wykonywać ten zabieg cyklicznie u tego samego lekarza, który ma możliwość poznania naszych indywidualnych reakcji i dobrania odpowiedniej dawki zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Podobno na rynku istnieje preparat o działaniu bardzo zbliżonym do botoxu , ale tańszy i znacznie krócej działający jednak nie zawsze pacjent jest poinformowany o tym, że właśnie to dostaje na co powinnyśmy zwrócić uwagę aby nie dać się wprowadzić w błąd?
Dostępne na rynku preparaty na bazie toksyny botulinowej różnią się między sobą głównie wielkością cząsteczek. To oznacza, ze podczas zabiegu inaczej dobiera się ich proporcje. Botox (firma Allergan) jest to pierwszy środek, jaki pojawił się na rynku. Efekt działania można zauważyć po kilku dniach; utrzymuje się przez 3-4 m-cy. Azzalure (firma Galderma) wielu lekarzy uznaje za preparat działający silniej, niż Botox. Efekt widoczny jest w drugiej lub trzeciej dobie od zabiegu. Rezultat widoczny nawet do 5 m-cy. Bocouture (firma Merz), to pierwszy preparat, którego przed rozpuszczeniem nie trzeba przechowywać w lodówce. Nie zawiera kompleksów białkowych, dzięki czemu można go stosować u osób z alergią na białko.
Jak długo działa botoks i co ile powinniśmy powtarzać zabieg?
Nie częściej, niż raz na 3 m-ce. Zaleca się wykonywanie zabiegu raz na pół roku. Z czasem mięśnie odzwyczajają się od mimiki i można zabieg powtarzać raz w roku.
Co może być alternatywą dla botoksu?
Przy bardzo głębokich zmarszczkach na czole można wypełnić je modyfikowanym kwasem hialuronowym tzw wypełniaczem. Zabieg ten jednak nie zlikwiduje przyczyny pojawiania się zmarszczek.
Toksyna botulinowa jest w pełni bezpieczną, dobrze przebadaną substancją pozwalającą poprawić i wypełnić to i owo 🙂 zabiegi z jej użyciem są krótkie i mało inwazyjne. Plusem jest również to, że nie wymagają one specjalnego przygotowania przed i rekonwalescencji zaraz po.