14 dni po… – czego nie wiesz o botoksie

Posted on

Witajcie!
Minął właśnie drugi tydzień od mojego „zabiegu”, z którego relację obiecałam. Pewnie niektórzy już domyślili się, że tym razem chodziło o botoks. Słusznie 🙂 Teraz, z każdym dniem jestem coraz bardziej zachwycona pojawiającym się efektem!
Nie, to nie jest mój „pierwszy raz”. Kilkakrotnie korzystałam już z dobrodziejstw toksyny botulinowej, więc byłam już przygotowana na to, co czeka mnie w gabinecie. I, przede wszystkim, wiedziałam że mimo nazywania zabiegu iniekcji botoksem „zabiegiem śniadaniowym”, efekty nie pojawiają się od razu. Ale za to sam zabieg trwa wyjątkowo krótko. Stąd też jego obiegowa nazwa. Na botoks można spokojnie umówić się mając naprawdę niewiele czasu 🙂 A po zabiegu można na przykład… spokojnie wrócić do pracy.
Umówiłam się na zabieg w sprawdzonej już przeze mnie, zaufanej Klinice „Artplastica”. Ważne jest tu słowo
„zaufanej”. Botoks – i należy o tym pamiętać – mimo że jest zabiegiem krótkim, jest ZABIEGIEM Z NARUSZENIEM CIĄGŁOŚCI SKÓRY i jako taki powinien być wykonywany wyłącznie przez lekarza. A najlepiej lekarza specjalistę medycyny estetycznej lub chirurga plastyka. Uważnie wybierając klinikę i lekarza, oszczędzamy sobie sporej dozy strachu. W strzykawce jest przecież toksyna, która w nieodpowiednich rękach może wywołać efekt zgoła inny od oczekiwanego.
W dniu zabiegu nie nakładałam makijażu i nie opalałam się. Oczywiście nie piłam też żadnych napojów
alkoholowych. W klinice przywitał mnie doktor Fabian Urban, który na początek zapytał mnie, jakiego efektu
oczekuję. I tu niespodzianka! Do tej pory byłam przekonana, że jedyny efekt, jaki możemy uzyskać za pomocą
botoksu, to efekt „czoła na blachę”. Otóż nie! Wszystko zależy od preferencji pacjenta! Możliwe jest uzyskanie nie tylko całkowitego zablokowania zmarszczek, ale także efektu znacznie bardziej naturalnego! Zdecydowałam się na zabieg na czoło z lekkim uniesieniem brwi (możliwa jest, oczywiście, także likwidacja „kurzych łapek” przy oczach, ale tego, póki co, nie potrzebowałam).

 

Konsultacja dotycząca botoxu w klinice Artplastica

 

Lubię dobrze wyglądać. Ale nie lubię igieł, ani bólu. Na początek zostałam więc znieczulona kremem Emla. Kiedy znieczulenie zaczęło działać (średnio działa już po kilkunastu minutach), lekarz odmierzył odpowiednią
ilość preparatu o nazwie Azzalure, a ja dzięki przyjaznej i sympatycznej atmosferze całkowicie zapomniałam o strachu.

Artplastica i "Azzalure"Przygotowanie preparatu do obstrzykiwania

Preparat Azzalure

Kolejnym krokiem było zaznaczenie zmywalnym (!) pisakiem miejsc, w które wstrzyknięta miała być toksyna
botulinowa. Po zaznaczeniu poczułam się jak hinduska księżniczka 😉 Stylizacja, oczywiście, gratis! 😉

Doktor Fabian Urban podczas zabiegu

Zaznaczanie miejsc do nakłucia preparatem Azzalure

Właściwa część zabiegu przebiegła bardzo szybko. Zupełnie nie czułam nakłuć. Za to rozbawiły mnie prośby lekarza, żeby się „zezłościć”, „uśmiechnąć”, „zmarszczyć”. Zw świadomością, że w tym czasie robię zdjęcia na blog,ale i z rozbawieniem, oczywiście spełniłam zalecenia. Najtrudniej było się zezłościć 🙂 W sumie na czole naliczyłam mniej, niż dziesięć nakłuć… i po zabiegu!

IMG_0700

IMG_0701

IMG_0702

Doktor Fabian Urban podczas wykonywania zabiegu preparatem Azzalure - botox w Klinice Artplastica

Zaraz po zabiegu wyglądałam tak:

IMG_0711

 

 

IMG_0528

Zdecydowanie nie polecam:
a) uciekania od lekarza zaraz po wykonaniu zabiegu z okrzykiem „Wieeeem!” 😉
b) długotrwałego stania przed lustrem w nadziei na zobaczenie natychmiastowego efektu
Natychmiastowego efektu – powtórzę po raz kolejny – nie ma. Jeśli ktoś twierdzi, że będzie, raczej mija się z prawdą. Natychmiast od lekarza wychodzić też nie radzę. Warto dowiedzieć się wcześniej, co po naszym „śniadaniowym” zabiegu wolno, a co jest zabronione:
Przez ok. dwa tygodnie (a bezwzględnie przez pierwsze dwa dni po zabiegu) ważne jest unikanie wahań
termicznych otoczenia. W tym czasie nie korzystamy z sauny, łaźni parowych, solarium, kriokomór itp. Unikamy bezpośredniego wystawienia na słońce i przebywania w temperaturze niższej, niż 0 stopni. Przez 48 godzin po zabiegu trzeba też unikać nadmiernej mimiki w miejscu iniekcji i utrzymywać je w szczególnej czystości. Do czterech dni po zabiegu nie wolno pływać, ani wykonywać żadnych forsownych ćwiczeń. Szczególnie ważne jest też prawidłowe wykonanie zaleceń lekarza zaraz po iniekcji: do 4 – 5 godzin po zabiegu nie śpimy i unikamy schylania (i zadzierania) głowy na dłużej, niż 1 – 2 sekundy. Zlekceważenie tego ostatniego zalecenia grozi niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się toksyny, które może doprowadzić do np. opadnięcia powieki, obniżenia kurczliwości mięśni, nienaturalnego opadnięcia lub podniesienia brwi. Uspokajam: jeśli już się zdarzy, to raczej minie. Ale po co ryzykować?…
Trzeba też pamiętać o tym, żeby razem z botoksem nie planować sobie innych zabiegów na czoło. Do czterech tygodni po iniekcji nie decydujemy się na laseroterapię, makijaż permanentny, peelingi, lift, mikrodermabrazję – słowem: na żadne zabiegi kosmetyczne związane ze ścieraniem naskórka.
Tyle w kwestii zaleceń. Przestrzegałam i mimo możliwości nie dałam się namówić na saunę, ani basen. Zaraz po zabiegu wyglądałam normalnie. Raczej koleżanki z pracy nie zauważyłyby żadnej zmiany 😉 Na drugi dzień czuć lekkie odrętwienie skóry i widać lekkie ściągnięcie (tak, jakby na czoło przyklejona była niewidzialna taśma klejąca). Ten efekt mija kolejnego dnia, a ślady po wkłuciach lekko bolały przy dotykaniu do trzech dni po zabiegu.
Po tygodniu zapomniałam już o lekkim odrętwieniu i śladach po wkłuciach. Duża część zmarszczek już się
wygładziła, a najbardziej widoczna (przez środek czoła) także powoli niknie. Ostateczny efekt: za kolejny tydzień.
Ważne: efekt powinien utrzymać się przynajmniej przez dwa miesiące (średnio: trzy). Jeśli zdecyduję się po tym czasie na kolejną iniekcję, jej efekt utrzyma się przez ok. sześć miesięcy. A ponieważ „do trzech razy sztuka”, kolejna iniekcja wywoła efekt ok. dwunastomiesięczny. Później należy zrobić przerwę i nie powtarzać zabiegu przez kilka miesięcy, żeby dać czołu odpocząć. Następną turę zabiegów (także z efektem 3 – 6 – 12) można bezpiecznie przeprowadzić po dwóch, trzech miesiącach odpoczynku.
Ja już się zdecydowałam. A Wy? 🙂

Małgorzata Maksjan i doktor Fabian Urban

15 Comments

 1. Akkaris says:

  Nie ma czegoś takiego jak lekarz specjalista medycyny estetycznej. Medycyna estetyczna to nie specjalizacja. Do zdobycia tytułu lekarza medycyny estetycznej wystarcza kursy (trwajace stosunkowo krótko, w porownaniu do „prawdziwych” specjalizacji)

  1. Małgorzata says:

   Oczywiście, że nie istnieje taka specjalizacja na studiach medycznych… Jednak tym tytułem może posłużyć się lekarz, który ukończył Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Kolejną znaną uczelnią jest Międzynarodowe Centrum Medycyny Anti-Aging, prowadzone przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych (SLDE).

 2. Alicja says:

  Jeżeli efekt nie jest zadowalający tzn botoks złapał nierownomiernie, to w jakim czasie można się dostrzyknac? Czy moze się to odbyc po 14 dniach? Pozdrawiam

  1. Małgorzata says:

   Na pełne rozwinięcie działania toksyny botulinowej musimy poczekać około dwóch tygodni. Jeżeli po tym czasie wraz z lekarzem uznamy,że dla lepszego efektu wskazane byłoby uzupełnienie zabiegu, to jak najbardziej możemy to zrobić 😉 Ważne jest, aby dać czas toksynie na działanie. Po 14 dniach jak najbardziej może Pani zgłosić się na ewentualne poprawki. 🙂

 3. patiiiii says:

  niestety botulina rzadko działa nawet pół roku, stosuje od jakiegoś czasu i cztery miesiące to już maksymalnie. zaznaczam ze korzystam z usług sprawdzonej Pani Doktor już od szczęściu lat.

 4. Magda says:

  Na mnie wogole nie zadzialal. Bylam w renomowanym gabinecie, wiec o fuszerke nie posadzam lekarza. Chcialam podniesc opadajaxa powieke, bo utrudnia mi to widzenie, i oprocz kilkominutowych bolow glowy w ciagu 2 tygodni , pieczenia i siniaka, nie bylo zadnych efektow. To znaczy, ze botoks moge sobie darowac?

 5. kasia says:

  Witam, czy miała Pani sińce, opuchnięte czoło po zabiegu? Czy można wykonywać makijaż?

  1. Małgorzata says:

   Dzień dobry, nie, w zasadzie wyglądałam tak, jakbym nic nie miała robionego. To znaczy – oczywiście – zaraz po wyjściu z gabinetu miałam zaczerwienienia i ślady wkłucia, ale zniknęły w ciągu mniej więcej godziny po. Z makijażem bywa różnie. Ja raczej staram się odczekać jeden dzień, ale jeżeli jest konieczne wykonanie makijażu, to nic nie powinno się stać. Z tego co wiem, w niektórych gabinetach lekarz nakłada pacjentce po zabiegu lekki podkład.

   1. Olaolaaa says:

    hej, nie wolno sie malowac podkladem etc przynajmniej przez 24h a najlepiej do 48h po zabiegu, laski przeciez tam sa bakterie i inne swinstwa a w czole macie rany i toksyne! Jesli lekarz naklada podklad na obszar poddany zabiegowy to warto poszukac innego lekarza…

 6. Der-Med Kraków says:

  Kawał dobrej fachowej wiedzy. Super artykuł

 7. Małgośka says:

  Botoks powoduje opadnięcie powieki, napewno nie jest zabiegiem , który może skorygować opadającą powiekę , może podnieść w pewnym stopniu brwi .
  Korekcję opadniętej powieki wykonuje się chirurgicznie

 8. Lena says:

  Czy po 72 godzinach od zabiegu (czoło+lwia zmarszczka, małe dawki) można wrócić do treningów? Z racji pracy trenuję codziennie pon-pt, więc trzy dni to dla mnie ogrom czasu. Czytałam na stronie amerykańskiej prezentującej oficjalne stanowisko producenta botoksu o nazwie Botox(R) (to R tutaj ma pełnić funkcję typograficznego symbolu Registered, ale nie umiem zrobić tej ikonki) 🙂 oraz liczne amerykańskie strony int. klinik medycyny estet. i w większości wskazywali, iż 24h co do zasady to bezpieczny okres odczekania od ćwiczeń, ale że niektórzy zalecają dłuższe okresy nawet do kilku dni, znowu na polskich stronach jest napisane 2, 3 4 lub 5-7 dni, różnie… Moja pani Dr jest świetna, chodzę do niej na wszystkie zabiegi, od b.dawna, w tym też i botoks, ale Pani Dr jest bardzo ostrożna, i zaleca zawsze 5 dni… ale to tydzień urlopu w pracy dla mnie… Stąd pytanie, czy 3 pełne doby Pani zdaniem to wystarczająco?

  1. Małgorzata says:

   W mojej opinii 72 godziny to wystarczający czas. Jedyne czego bym unikała przez 3 – 5 dni to intensywne opalanie się, sauna itp.

 9. Doda says:

  Witam jestem tydzień po podaniu botoksu w okolicy czoła tylko nad jedną brwią ponieważ celem było wygładzenie blizny. Niestety opadła mi lekko brew od strony wewnętrznej . Nie ukrywam że jestem tym faktem załamana . Czy to się poprawi ?? Czekać czy dzwonić do kliniki ?? Czy miał ktoś podobną sytuację i może się podzielić tym ze mną?

  1. Małgorzata says:

   Wiele zależy od tego co oznacza „lekko” 😉 Opadnięcie brwi po podaniu toksyny jest rodzajem powikłania, które ustąpi wraz z wchłonięciem toksyny – przestanie działać toksyna,mięśnie powrócą do dawnej aktywności i wówczas też efekt opadnięcia brwi ustąpi. Ale chyba nie o to Pani chodziło… Proszę poczekać do pełnego rozwinięcia działania botoksu czyli dziesięć dni od zabiegu i wówczas w razie nie wyrównania się asymetrii zgłosić się do lekarza, który wykonywał zabieg. Dla uspokojenia powiem, że są techniki zabiegowe pozwalające na skorygowanie tego problemu 😉

Leave a comment

Your email address will not be published.