Najczęściej zadawane pytania dotyczące operacji powiększania piersi

Posted on
Chirurg plastyczny Fabian Uban,klinika chirurgii plastycznej Beaut Group,Artplastica

Powiększanie piersi, to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. W 2016 roku, według gromadzącej dane na temat operacji plastycznych z dwudziestu czterech krajów ISAPS (Internetional Society of Aesthetic Plastic Surgery), augmentacja piersi „zdetronizowała” rhinoplastykę (operację nosa) w zestawieniu najpopularniejszych operacji i od tej pory znajduje się na miejscu pierwszym. Nie jest dziwne więc, że na branżowych stronach, forach i blogach pacjentki zadają coraz więcej pytań na temat tego zabiegu.

Zebrałam te pojawiające się najczęściej, a na pytania odpowiedział specjalista chirurg plastyk ze szczecińskiej Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej „Beauty Group” dr n. med. Fabian Urban.

Małgorzata Maksjan: Czy implanty piersi są dożywotnie?

Dr n. med. Fabian Urban: To zależy od zastosowanego implantu i trochę od kobiety, której implant został wszczepiony: od jej trybu życia, aktywności fizycznej itd. Jeden z czołowych producentów implantów określa ich czas użycia w następujący sposób: implanty pękają z częstotliwością od mniej niż 1,0% (najmniejsza opisana częstość) po 6 latach i do 8,0% po 11 latach. Ale i to nie oznacza, że augmentacja piersi jest ryzykowna. Nie słyszałem jeszcze o żadnym przypadku rozszczelnienia obecnie używanych implantów silikonowych. Przez prawie ćwierć wieku firmy produkujące implanty udoskonaliły technologię produkcji na tyle, że ich produkty są całkowicie bezpieczne. Znam pacjentki, które posiadają implanty piersi ponad 15 lat i nie ma żadnej potrzeby wykonywania ich wymiany.

Małgorzata Maksjan: A jednak drążę temat. Kiedy powinno się wymienić implanty?

Dr n. med. Fabian Urban: Gdy jest do tego wskazanie. Gdy podczas badania lekarskiego lub samobadania pacjentka zauważy, że z piersiami dzieje się coś niepokojącego. Wszelkie zmiany w wyglądzie piersi, w jej spoistości, wszelkiego rodzaju wydzieliny z piersi powinny być skonsultowane z lekarzem. Może też zajść potrzeba wymiany implantów u pacjentek po przebytej ciąży lub u tych, u których wystąpiła znaczna zmiana wagi ciała, ale to – z kolei – nie jest kwestia bezpieczeństwa, tylko wyglądu. Idąc tym tropem uprzedzę pytanie: oczywiście zdarzają się przypadki wymiany implantów ze względów estetycznych, bez wskazań wynikających z bezpieczeństwa.

Małgorzata Maksjan: Lepszy jest implant okrągły czy anatomiczny? Umieszczony podmięśniowo, czy podskórnie?

Dr n. med. Fabian Urban: Wchodzimy trochę w zakres wyboru nie pacjentki, a lekarza (śmiech). Choć oczywiście pacjentki mają wybór, przynajmniej w pierwszym postawionym pytaniu. Prawie wszyscy specjaliści jako najmniej okaleczające i najbezpieczniejsze dla pacjentki stosują obecnie cięcie w fałdzie podpiersiowym. Podobnie wystandaryzowane na świecie jest umieszczanie implantu pod mięśniem. I to odpowiada na pierwsze pytanie, bo rodzaj implantu miał duże znaczenie przy umieszczaniu podskórnym – wtedy częściej wybierane były implanty anatomiczne. Podmięśniowo lekką przewagę mają implanty okrągłe, bo kiedy implant się obróci, pacjentka nawet tego nie zauważy. W dodatku implanty okrągłe są tańsze.

Małgorzata Maksjan: Jakie badania powinny wykonywać panie posiadające silikonowe implanty piersi?

Dr n. med. Fabian Urban: Na pewno powinny okresowo wykonywać samobadanie piersi, jak każda kobieta. Po czterdziestym roku życia – to też dotyczy kobiet i posiadających, i nie posiadających implantów – przynajmniej raz w roku USG piersi, a jeśli są ku temu wskazania – rezonans magnetyczny.

Małgorzata Maksjan: Lato to dobry czas na operację powiększenia piersi?

Dr n. med. Fabian Urban: Taki sam, jak wiosna i zima. Wszystko zależy od preferencji pacjentki. Jedno, nad czym pacjentka powinna się zastanowić przy wyborze najlepszego momentu na zabieg, to to, czy będzie mogła zaplanować odpowiednią ilość czasu na rekonwalescencję po operacji.

Małgorzata Maksjan: To znaczy ile?

Dr n. med. Fabian Urban: Zasadniczo wystarczy tydzień. Po tym czasie powinny zakończyć się dolegliwości bólowe po operacji. Ale, oczywiście, obrzęk u części pacjentek może trwać dłużej: nawet do dwóch miesięcy – to jednak nie przeszkadza już w codziennych czynnościach.

Małgorzata Maksjan: Czy po operacji zostaną blizny?

Dr n. med. Fabian Urban: Każda ingerencja chirurgiczna zostawia ślady na ciele. Zadaniem chirurga jest takie jej zaplanowanie, aby pozostawione ślady były jak najmniejsze i w niewidocznych miejscach. Jedną z technik przy implantacji piersi jest poprowadzenie cięcia we wspomnianym już fałdzie podpiersiowym, które daje doskonałe efekty jeżeli chodzi o ukrycie śladów po operacji.

Małgorzata Maksjan: Dwa tygodnie po operacji i wracamy do codziennych czynności… czyli możemy wrócić też do uprawiania sportu i na siłownię?

Dr n. med. Fabian Urban: Bezpośrednio po operacji sugeruję powstrzymanie się od intensywnych ćwiczeń przez dwa miesiące. Po okresie rekonwalescencji implanty piersi nie są jednak przeciwwskazaniem do uprawiania sportu.

Małgorzata Maksjan: Czy powiększanie piersi można łączyć z innymi operacjami?

Dr n. med. Fabian Urban: I tak, i nie. Nie powinno się wykonywać jednocześnie dwóch obciążających organizm procedur. Zgodnie z tą zasadą operację powiększania piersi można połączyć z niewielką liposukcją innej okolicy, ale tak inwazyjny zabieg jak np. abdominoplastyka należy wykonać osobno. Bywa, że pacjenci chcą wykonać dwa zabiegi na raz, jednak oprócz bezpieczeństwa operacji pacjent powinien (i to bardziej obrazowo do niego przemawia) wziąć pod uwagę to, jak będzie się czuł, gdy po dwóch inwazyjnych operacjach następnego dnia przyjdzie mu wstać z łóżka…

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.