Laserowe usuwanie zmian skórnych

Posted on
Laser Fotona, dr Maciej Józefowicz,Kinika Chirurgii Plastycznej,Beayty Group,Artplastica
Laserowe usuwanie łagodnych zmian skórnych, to procedura dla pacjenta niezbyt złożona i dość szybka. Dodatkowo: nie wymaga specjalnego przygotowania skóry do zabiegu, a jej skuteczność jest stuprocentowa.

Ale od początku:

z czym możemy zgłosić się do lekarza medycyny estetycznej lub dermatologa? Czym właściwie jest „zmiana skórna”?

Kiedy myślimy o zmianie skórnej, najczęściej mamy na myśli rozmaite znamiona lub brodawki. Katalog zmian jest jednak o wiele większy i – przede wszystkim – nie do końca sklasyfikowany. Definicja „zmiany skórnej”, to po prostu „wszystko, co nie jest prawidłową skórą i strukturą skóry”. Czyli między innymi: brodawki płaskie i łojotokowe, brodawczaki włóknisto-nabłonkowe, melasma, rogowacenie słoneczne, gruczolaki, kępki żółte, prosaki, plamy soczewicowate starcze, wreszcie: znamiona naskórkowe. To wszystko usunąć można za pomocą erbowo – yagowego lasera Fotona Spectro SP (dla ciekawych: o długości fali świetlnej 2940 nm).

Zabieg najczęściej nie jest dla pacjenta ani mocno uciążliwy, ani mocno (jeśli w ogóle) bolesny. Pamiętać jednak należy, aby przed zastosowaniem laseroterapii w zakresie usuwania zmian skórnych przez około miesiąc nie korzystać z kąpieli słonecznych ani solarium, przez tydzień nie peelingować (w ogóle nie podrażniać) skóry, także przez około tydzień przed zabiegiem nie stosować sterydów, antykoagulantów, leków fotouczulających, kremów z retinolem. Wcześniej zmianę skórną należy skonsultować z lekarzem, aby ocenić, czy nie jest aby zmianą nowotworową (tu nieoceniony jest dermatoskop). Każda podejrzana zmiana powinna zostać poddana dodatkowo biopsji.

Jeśli podejrzanych zmian nie ma, przystępujemy do zabiegu.

laserowe usuwanie brodawek

Powierzchnię zabiegu musimy oczyścić i osuszyć – jest to jedyne przygotowanie pola zabiegowego, co dla pacjenta jest szczególnie ważne, ponieważ nie licząc opisanej wcześniej konsultacji lekarskiej, pacjent nie musi się do zabiegu długo przygotowywać. Można podać znieczulenie, o ile mamy do czynienia ze zmianą bolesną lub próg bólu u pacjenta jest niski; często jednak okazuje się ono niepotrzebne. Niektóre zmiany skórne przed zabiegiem zamraża się za pomocą aerozolu.

Laser Fotona zapewnia głębokie efekty termalne i – w przeciwieństwie do części dostępnych na rynku urządzeń wykorzystujących inne długości wiązki – usuwa gorące pozostałości tkanki ze skóry przyspieszając gojenie i do minimum redukując ból zabiegowy. Jednym słowem: nie ma obrzęku, nie ma bólu pozabiegowego (choć to zależne jest oczywiście od indywidualnego progu bólu), a skóra goi się szybko i po zmianie skórnej nie pozostaje żaden ślad.

Postępowanie pozabiegowe również nie jest problemem: oczywiście przez około tydzień po zabiegu nie peelingujemy skóry, ani nie stosujemy kosmetyków na bazie alkoholu, unikamy też szorstkich gąbek i ręczników.

A czas wykonania zabiegu… to nie więcej, niż kilkanaście minut, które naprawdę warto na niego poświęcić 😉

Zapraszam też do obejrzenia filmu z przebiegu mojego zabiegu ;):

1 Comments

  1. Olejunka says:

    warto badać podejrzane zmiany, każdy nowemu pieprzykowi powinno się przyglądać a gdy zaczyna się coś z nim dziać, swędzi, boli od razu udać się do dermatologa w celu jego zbadania. Laserowe usuwanie znamion jest oczywiście mało bolesne aczkolwiek samo znieczulenie jest dosyć nieprzyjemne. Przy leczeniu brodawek ważne jest aby reagować we wczesnym okresie ich rozwoju ponieważ potrafią się szybko rozprzestrzeniać na obszarze skóry.

Leave a comment

Your email address will not be published.