Hialuronidaza – ratunek po nieudanym zabiegu estetycznym

Posted on
rozpuszczanie kwasu hialuronowego
Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego, to popularny sposób na poprawę urody. Każdego dnia wiele kobiet poddaje się zabiegom medycyny estetycznej takim jak powiększanie ust, poprawa konturu twarzy i zabiegi wolumetryczne, wierząc w to, że dzięki nim pozbędą się kompleksów i poprawią urodę. Wiele z nich nie myśli o tym, że „coś może pójść nie tak” – bo niby dlaczego? A jeżeli nawet, to przecież będzie można to odwrócić… przecież jest substancja która rozpuszcza podany kwas hialuronowy.
Ale, czy hialuronidaza to bezpieczna substancja?

HIALURONIDAZA stosowana jest w medycynie estetycznej w leczeniu powikłań wynikających z podawania kwasu hialuronowego (nadkorekcja, zator tętniczy lub żylny), gdyż ma zdolność jego degradacji (rozpuszczania).

HIALURONIDAZA znajduje się naturalnie w jadzie owadów błonkoskrzydłych (pszczół, os, szerszeni) i może być przyczyną wystąpienia reakcji alergicznych, ze wstrząsem anafilaktycznym włącznie. Enzym ten stanowi bowiem, obok fosfolipazy A2, jeden z dwóch głównych alergenów jadu pszczelego. Około połowa ludzi uczulonych na jad pszczeli posiada przeciwciała IgE przeciwko hialuronidazie. Ze względu na podobieństwo struktury hialuronidazy pszczoły i hialuronidazy osy, alergen ten jest główną przyczyną reakcji krzyżowych przeciwciał IgE skierowanych przeciwko jadom tych owadów. Oznacza to, że osoby uczulone jak jad owadów błonkoskrzydłych mogą zareagować wstrząsem na podaną HIALURONIDAZĘ.

Należy pamiętać, że degradacja kwasu hialuronowego przez HIALURONIDAZĘ zwiększa również przepuszczalność tkanki łącznej i zmniejsza lepkość płynów ustrojowych, ułatwiając rozprzestrzenianie drobnoustrojów, toksyn i wstrzykniętych płynów, co może również prowadzić do kolejnych powikłań.

Zastosowanie HIALURONIDAZY jest koniecznością w leczeniu skutków ubocznych po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego, jednego z najbardziej popularnych wypełniaczy zmarszczek. W przypadku zatoru kwasem hialuronowym, HIALURONIDAZA musi zostać podana natychmiast w pełnym zabezpieczeniu przeciwwstrząsowym.

Po podaniu HIALURONIDAZY opisano możliwość wystąpienia działań niepożądanych takich jak: obrzęk w miejscu podania, rumień, niedociśnienie, drgawki, zawroty głowy, dreszcze, nudności, wymioty oraz ciężkie reakcje alergiczne do wstrząsu anafilaktycznego i zgonu włącznie, dlatego HIALURONIDAZA musi być podawana tylko przez odpowiednio przeszkolonych lekarzy, w zabezpieczeniu przeciwwstrząsowym.

Źródło:polme.pl

3 Comments

 1. Martyna says:

  Jak widać nawet hialuronidaza nie jest w pełni bezpiecznym zabiegiem. Jeżeli już zdecydujemy się na taki zabieg, zawsze warto dokładnie sprawdzić kompetencje osoby, która takie zabiegi wykonuje.

 2. maria says:

  Miałąm taki zabieg , po nieudanym wypełnieniu doliny łez, muszę powiedzieć ,że oczywiście efekt jest ,ale sam zabieg do przyjemnych nie należy , oczy puchną po godzinie od podania enzymu ,bałąm się zasnąć potem, dziwne uczucie na twarzy ,można to nawet porównać do ukąszenia przez szerszenia pod oko 🙂 … Zabieg miałam u dobrego lekarza , przynajmniej dużo lepszego niż ta co podałą mi kwas pod oczy w dolinę łez… :/ wniosek : dolina łez miała być fajnym wypełnieniem pod oczy,okazała się żelem widocznym jakbym nie spała i płakała tydzień ! Odwrócenie tego całego zabiegu łącznie 1250 zł 🙁

  1. monika says:

   Co zrobiłaś z lekarzem, która wcześniej ją źle podał? Mam też ten problem, że lekarz źle podał i teraz muszę rozpuścić. Wyglądam gorzej niż wcześniej zbyt płytkie podanie kwasu i komplikacje w postaci ucisku na zatoki.

Leave a comment

Your email address will not be published.