Współczesna medycyna estetyczna stosuje takie zabiegi, które pozwalają szybko uzyskać pożądany, upiększający efekt, a przy tym nie wymagają wielogodzinnego pobytu u specjalisty. Gładka cera i ujędrniona, zrewitalizowana skóra bez zmarszczek, to podstawa piękna każdej kobiety.
Małgorzata Maksjan: Jakie jest zastosowanie laserów w medycynie estetycznej?
Przemysław Czyżyk: Laser w medycynie estetycznej możemy stosować zarówno do poprawy estetyki skóry, jak i do leczenia (usuwania) zmian skórnych; można go również stosować do małych zabiegów chirurgicznych, co pozwala na uniknięcie szycia chirurgicznego, co z kolei doskonale przekłada się na efekt kosmetyczny.
A konkretnie: jakie zabiegi wykonujemy przy użyciu laserów?
Przede wszystkim estetyczne. Najpopularniejsze, to likwidacja drobnych zmarszczek, przebarwień oraz „resurfacing”, czyli odmłodzenie, odbudowa i regeneracja całej powierzchni skóry. Poprzez kontrolowane uszkodzenie skóry pobudzamy ją do regeneracji. Laser służy też do wykonywania zabiegów mikrochirurgicznych: przy jego pomocy możemy wycinać drobne zmiany skórne i zmniejszać widoczność blizn, a także leczyć bliznowce, czyli blizny przerosłe, które czasem powstają po zabiegach chirurgicznych lub po urazach.
Czy laser może zastąpić botoks? Czy ci, którzy boją się igieł, mogą traktować zabiegi laserem jako alternatywę dla ostrzykiwania toksyną?
Nie. To są zupełnie inne zabiegi. Mają inne zastosowanie i dają odmienne efekty. Jedno nie jest w stanie zastąpić drugiego, możemy je jednak łączyć dla uzyskania lepszego efektu.
Jak wygląda zabieg laserowy?
Zaczynamy od konsultacji, podczas której omawiamy potrzeby pacjenta oraz zakres wykonywanego zabiegu. Następnie nakładamy znieczulenie: zwykle w postaci kremu i przykrywamy folią (tzw opatrunek okluzyjny dla zwiększenia efektywności znieczulenia) , czekamy około 15-20 min i przechodzimy do wykonywania właściwego zabiegu.
Czyli oddziaływania na skórę światłem, czy ciepłem? Skoro mówimy o kontrolowanym uszkodzeniu skóry, domyślam się, że głównym czynnikiem oddziałującym na skórę jest ciepło, a skóra zostaje po prostu… oparzona?
Można tak powiedzieć. Wiązka lasera powoduje uszkodzenie skóry w ściśle kontrolowany, precyzyjny i miejscowy sposób. Lekarz jest w stanie kontrolować parametry wiązki lasera i dobrać odpowiednie do danego zabiegu i pacjenta. Procent powierzchni skóry uszkodzonej jest ściśle określony tak, aby umożliwić jej sprawną i skuteczną regenerację.
Czy zabiegi laserem bolą?
To zależy od zakresu zabiegu, ustawień parametrów urządzenia oraz osobniczej wrażliwości pacjenta. Czasami pacjenci, mimo znieczulenia, odczuwają niewielki ból, opisując go najczęściej jako kłucie lub odczucie wysokiej temperatury. Nie jest to jednak ból uniemożliwiający wykonanie zabiegu.
Ile zabiegów trzeba odbyć np. przy likwidacji blizn po trądziku?
Efekt zabiegów laserowych kumuluje się i zwykle zalecane jest zrobienie około trzech zabiegów, czasem więcej, mniej raczej nie… i z zabiegu na zabieg efekt jest coraz lepszy. Reasumując: efekt widać już po pierwszym zabiegu, ale po każdym kolejnym ten efekt narasta, bo skóra ulega dalszej, większej regeneracji.
O botoksie mówi się, że jest zabiegiem do wykonania na przerwie śniadaniowej. Czy po zabiegu laserowym też mogę iść z powrotem do pracy?
Bezpośrednio po raczej nie, choć wszystko zależy od rodzaju zabiegu. Jeżeli używamy małej mocy lasera przy delikatnych zabiegach, jest taka możliwość, że następnego dnia ślady na skórze będą niewielkie. Jeżeli zabieg wymaga większej mocy lasera, rekonwalescencja będzie dłuższa.
Zabiegi z użyciem laserów są dla każdego? Czy można je wykonywać o każdej porze roku?
W zasadzie tak lecz są ograniczenia medyczne tj. przyjmowanie leków zwiększających wrażliwość na światło, aktywne stany zapalne w skórze i ciąża. Dlatego zawsze przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem. Tyle w kwestii ewentualnych ograniczeń zdrowotnych. W kwestii pory roku: przeciwwskazań konkretnych nie ma, jednakże warto pamiętać, że letnia ekspozycja na słońce może bezpośrednio po zabiegu powodować pewien dyskomfort oraz powstawanie przebarwień w skórze. Lepiej więc unikać wykonywania tych zabiegów latem.
Kto może wykonywać zabiegi laserowe? Czy śmiało możemy powierzyć się kosmetyczce?
Uważam, że te zabiegi raczej powinien wykonywać lekarz. Zawsze powinniśmy mieć na względzie nasze bezpieczeństwo i rozważnie podejść do wyboru ośrodka, w którym mamy zamiar poddać się zabiegowi.
Laser eCO2 to najnowocześniejszy z rodziny laserów. W czym tkwi jego wyjątkowość?
Jest to urządzenie pozwalające w precyzyjny sposób zaplanować i wykonać zabiegi w obrębie skóry. Indywidualnie dobrane parametry wiązki lasera umożliwiają uszkodzenie jedynie niewielkiej części skóry-zwykle poniżej 20%. Stymuluje się w ten sposób odbudowę i regenerację tkanek oraz substancji takich jak kolagen. Pełna przebudowa pozwala na wyeliminowanie drobnych zmarszczek i znaczne spłycenie głębokich. Zabieg wykonany na dużej powierzchni skóry pozwala również na poprawę jej napięcia, uzyskując efekt „liftu”.
Przemysław Czyżyk , lekarz, chirurg ogólny-rezydent, specjalista w zakresie medycyny estetycznej