Zasady wykonywania testu wykluczającego alergię na hialuronidazę

Posted on
Stosowana od piętnastu lat w medycynie estetycznej hialuronidaza bywa jedynym skutecznym rozwiązaniem w przypadku leczenia niektórych powikłań po podaniu kwasu hialuronowego. Aby zabieg był skuteczny i bezpieczny, powinien być wykonywany wyłącznie przez doświadczonego specjalistę przy jednoczesnym zachowaniu pewnych zasad. Jak bezpiecznie stosować hialuronidazę?

Czym jest hialuronidaza:

Hialuronidaza to białko pochodzenia zwierzęcego. Otrzymywana jest z jąder owczych lub bydlęcych. W medycynie zabiegi z jej użyciem odbywają się od 1951 roku, a od piętnastu lat stosuje się ją również w medycynie estetycznej.

Niestety, podanie hialuronidazy nie jest procedurą bez ryzyka. W wywiadzie przed zabiegiem należy przede wszystkim wykluczyć pacjentów z alergią na jad owadów błonkoskrzydłych (ryzyko wystąpienia reakcji krzyżowej na hialuronidazę).

U 0,1% osób może wywołać nadwrażliwość:

– typu I, czyli natychmiastową

– typu II, czyli opóźnioną

Jeżeli mamy do czynienia z pacjentem, u którego hialuronidazę stosujemy po raz pierwszy, koniecznie należy wykonać test śródskórny, odczytywany po 15-30 min. Jeżeli wynik jest ujemny, zabieg z użyciem hialuronidazy możemy wykonać po trzech dniach.

Alergia na hialuronidazę:

Alergia na hialuronidazę najczęściej objawia się odczynem miejscowym – jest to obrzęk, rumień, świąd, pokrzywka lub obrzęk naczynioruchowy.

Aby wykluczyć opóźnioną reakcję alergiczną na hialuronidazę, powinno się zaaplikować ją dopiero po 72 godzinach. Tak jest najbezpieczniej.

Zasady wykonania testu wykluczającego alergię na hialuronidazę:

Wykonać test śródskórny z użyciem 20 U hialuronidazy

W miarę możliwości stosować jeden rodzaj (sprawdzonej) hialuronidazy. Preparat powinien być certyfikowanej firmy, z aktualną datą ważności!

Należy wykonać test skin prick z alergenów: histamina, test wołowy/owczy (zależnie od pochodzenia stosowanej hialuronidazy), test kontrolny 0,9% Natrii chlorati

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.