Zasady bezpiecznego stosowania wypełniaczy

Posted on
medycyna estetyczna,zabiegi medycyny estetycznej,bezpieczeństwo
Medycyna estetyczna – fantastyczny sposób odmłodzenia, ujędrnienia i upiększenia. Na poprawienie urody odważnie decyduje się coraz więcej kobiet i mężczyzn. Przecież coś, co pomaga nam wyglądać i czuć się lepiej we własnym ciele, nie może być niebezpieczne, prawda?…

„Journal of Plastic and Reconstructive Surgery” – czasopismo naukowe Stowarzyszenia Amerykańskich Chirurgów Plastycznych zamieściło na swoich łamach pracę doktora Jacka F. Scheuera i jego zespołu opisującą zasady bezpiecznego stosowania wypełniaczy.

Lekarze określili sześć niebezpiecznych stref:

1/ Brwi i gładzizna

wewnątrznaczyniowe wstrzyknięcie preparatu w tej okolicy może prowadzić do groźnych powikłań, w tym do utraty wzroku;

2/ Okolica skroniowa

gdy wskutek nieprawidłowego podania preparat przedostanie się przez tętnicę do układu nadoczodołowego lub gdy zablokuje naczynie skroniowe może dojść do m.in. ślepoty;

3/ Strefa podoczodołowa

delikatna okolica przy której należy zachować szczególną ostrożność. Niewskazane są iniekcje głębokie, bezpośrednie;

4/ Usta

wydaje się, że to nieskomplikowany zabieg, ale jednak tu także może dojść do groźnych powikłań. Tętnica którą należy ominąć podczas podawania preparatu zazwyczaj przebiega kilka milimetrów powyżej dolnego brzegu wargi. Podanie w nią preparatu doprowadzi do nieodwracalnej martwicy;

5/ Fałdy nosowo–wargowe

w górnej części tętnica może przebiegać dość powierzchownie. Choć ten rodzaj zabiegu uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych, warto zachować dużą ostrożność, bo błąd w iniekcji może prowadzić do martwicy lub nawet utraty wzroku;

6/ Nos

niewprawne iniekcje w tej okolicy to jedna z częstszych przyczyn martwicy tkanek. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się powierzchowne iniekcje w okolicy czubka nosa lub skrzydełek.

Czy więc, skoro medyczne autorytety zwracają uwagę na możliwe, poważne powikłania, medycyny estetycznej należy się bać?

Nie. I tu powtórzę coś, co stałe czytelniczki już znają 😉 Należy dokładnie sprawdzić do jakiego specjalisty chcemy się udać. Komu powierzamy nasze zdrowie. Kluczową dla bezpieczeństwa kwestią jest znajomość anatomii, którą specjalista medycyny estetycznej ma obowiązek posiadać.

Ważną kwestią jest też szybka reakcja. Jeśli pacjent zaobserwował u siebie, że być może coś jest nie w porządku po zabiegu – nie warto czekać; należy natychmiast skonsultować się ze specjalistą wykonującym zabieg. Szybkie rozpoznanie problemu i szybka reakcja wykonującego zabieg specjalisty może uratować zdrowie pacjenta.

1 Comments

  1. Ramona says:

    Nie zdawałam sobie sprawy, że mogą wynikać z tego takie komplikacje. 😮

Leave a comment

Your email address will not be published.