Wyprzenie – stan zapalny skóry

Posted on
wyprzenie
Stan zapalny powstający w wyniku ocierania się o siebie fałdów skórnych nazywany jest wyprzeniem. Ten problem dermatologiczny występuje z reguły u niemowląt lub ludzi starszych. Ale czy tylko ich dotyczy?
Nie. Wyprzenie może pojawić się u osób otyłych lub po sporej utracie wagi, posiadających duże depozyty obwisłej skóry. Często możemy je zaobserwować u kobiet z dużym biustem lub u mężczyzn z ginekomastią.

Stan zapalny skóry określany jako wyprzenie występuje w miejscach, które naturalnie najbardziej narażone są na gromadzenie wilgoci, przegrzanie oraz rozwój drobnoustrojów.

Jak temu zapobiec?

Przede wszystkim udać się do lekarza, który określi czy mamy do czynienia z wyprzeniem o podłożu bakteryjnym, grzybiczym lub czy – być może – nasza dolegliwość spowodowana jest czynnikiem mechanicznym utrudniającym odparowywanie potu z miejsca objętego problemem.

Stan zapalny charakteryzuje się:

  • zaczerwienieniem skóry

  • czerwonymi i/lub białymi, wyraźnymi plamami

  • lśniącą skórą w przypadku wyprzenia drożdżakowego

  • maceracją naskórka

  • łuszczeniem

  • świądem

  • wypryskami

  • w stanie ostrym – nadżerkami, wysiękami, strupami

W zależności od przyczyn wywołujących stan zapalny lekarz wdraża odpowiednie leczenie:

– miejscowe leczenie przeciwzapalne – maści

– w przypadku wyprzenia grzybiczego – maści przeciwgrzybicze, antybiotyki przeciwgrzybicze

– w przypadku wyprzenia bakteryjnego – antybiotyki doustne lub miejscowe

Najskuteczniejszą formą leczenia jest usunięcie jego przyczyny. I tak: w przypadku kobiet z dużym biustem (w przypadku uporczywych i nawracających stanów zapalnych umiejscowionych w fałdzie pod biustem) jedynym skutecznym rozwiązaniem może okazać się operacja redukcji piersi.

To samo dotyczy mężczyzn cierpiących na duży przerost gruczołu piersiowego (ginekomastia), chirurgia plastyczna może okazać się zbawiennym rozwiązaniem.

Problem otarć i stanów zapalnych jest doskonale znany osobom otyłym lub po dużej utracie masy ciała (u których pozostała luźna, obwisła skora). Leczenie objawowe, miejscowe może wówczas okazać się niewystarczające. Warto w pierwszej kolejności wyeliminować przyczyny dolegliwości. Nadmiar skóry można usunąć poddając się zabiegowi chirurgicznemu. W przypadku osób otyłych w zależności od skali problemu do wyboru mamy operacje bariatryczne, liposukcję lub przejście na zdrową dietę 😉

Wyprzenie, którego przyczyną jest nadpotliwość można zlikwidować przy pomocy botoksu (po uprzednim wyleczeniu ewentualnych stanów zapalnych).

Jeżeli zaobserwowaliście u siebie którykolwiek z wymienionych objawów, nie czekajcie. Dyskomfort wywołany przez stan zapalny nie musi towarzyszyć Wam każdego dnia, a rozwiązanie problemu jest najczęściej w zasięgu ręki.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.