Walka z otyłością

Posted on
walka z otyłością, odchudzanie
Dziś obchodzimy Europejski Dzień Walki z Otyłością, który ma za zadanie zwrócenie uwagi na problem nadwagi, otyłości i problemów zdrowotnych z tym związanych, a także zwiększenie świadomości w kwestii zdrowego odżywiania się.

Pamiętam czasy, gdy pulchne dziecko było synonimem zdrowia i dobrobytu w rodzinie. Obecnie pokolenie „zdrowych pulchnych” dzieci, to dorośli ludzie, niestety często otyli… od rodziców przejęli nawyki żywieniowe, nie pozbyli się schematów i w ten oto sposób kontynuują niezdrowe życie.

Z drugiej strony mówi się że nigdy nie jest się zbyt chudym i zbyt bogatym, co odbieram raczej w kategoriach żartu, ponieważ nikomu nie trzeba tłumaczyć, że niedowaga jest równie niebezpieczna co nadwaga. Kwestie pieniędzy pominę 😉

Zdarza się, że pomimo starań: zmiany diety na zdrową i zbilansowaną, aktywności fizycznej, waga nie chce nawet drgnąć. Wówczas warto skonsultować się z lekarzem, który skieruje nas na odpowiednie badania, np. w kierunku chorób tarczycy, cukrzycy, insulinooporności itp. Pamiętajcie, że niektóre choroby mogą utrudnić lub całkowicie uniemożliwić utratę kilogramów.

Nieoceniona w walce o szczupłą sylwetkę jest pomoc doświadczonego dietetyka i trenera. Pierwszy pomoże wypracować właściwe nawyki żywieniowe, drugi będzie nas motywował i wspierał w ćwiczeniach fizycznych.

Chirurgia w walce z otyłością

Na chirurgiczne metody pozbycia się nadwagi decydują się zwykle osoby o współczynniku BMI na poziomie 30 – 40. Metod chirurgicznych jest kilka:
– ograniczające wchłanianie pokarmu
– zmniejszające ilość pokarmu przyjmowanego przez żołądek, np. operacja zmniejszania objętości żołądka
– zakładanie opaski na żołądek.

Są to jednak nie zawsze możliwe do wykonania, obciążające organizm zabiegi operacyjne.

Jest jeszcze jedna metoda: umieszczenie w żołądku pacjenta balonika, czyli tzw. balonowanie żołądka. Z chirurgicznego punktu widzenia jest to metoda najmniej inwazyjna, ponieważ balon umieszczany jest w żołądku przy pomocy endoskopu, bez zbędnych nacięć na ciele pacjenta. Utrata wagi jest znaczna, nawet 50 kg. Pod warunkiem, jednak, bardzo restrykcyjnego przestrzegania wskazówek lekarza.

Osoby otyłe często słyszą „ idź zrób sobie liposukcję”. To, akurat, nie jest metoda…

Coraz mocniej zyskujący na popularności zabieg odsysania tkanki tłuszczowej, czyli liposukcja, może być wybawieniem dla osób, które chcą wymodelować sylwetkę. Nie należy tylko traktować tego zabiegu jako odchudzania. To nie to samo! Odsysanie tkanki tłuszczowej polecane jest osobom, które borykają się z dysproporcją sylwetki spowodowaną nadmiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej w określonych partiach ciała. Może okazać się pomocna także dla tych, którzy w żaden inny sposób nie mogą pozbyć się nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej. Nadmiernego, czyli nie kilkunastokilogramowego, o czym trzeba pamiętać.

Warto pamiętać, że pomóc osobie otyłej w walce o zgrabną sylwetkę i zdrowie może każdy z nas.

Jak? To proste.

Czasami wystarczy powstrzymanie się od kąśliwych uwag pod jej adresem. Każdy ma w domu lustro i wie jak wygląda, więc swoją opinię jeżeli nikt cię o nią nie prosi zachowaj dla siebie.

Nic tak nie zniechęca jak złe słowa usłyszane właśnie wtedy, gdy np. przechodzisz kryzys podczas odchudzania…

1 Comments

  1. Dagmara says:

    Opaska była pierwszą metodą nad jaką się zastanawiałam, w końcu zdecydowałam się na resekcję żołądka, ale znam kilka osób, które mają świetne wyniki z opaską i zdecydowanie ją polecają. Niezależnie jaką metodą, najważniejsza jest walka o każdy kilogram!

Leave a comment

Your email address will not be published.