Typy brzuchów: jaki masz ty i co za to odpowiada?

Posted on

Przeglądając internet natknęłam się na taki oto artykuł (http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101460,19511768,typy-brzuchow-jaki-masz-ty-i-co-za-to-odpowiada.html).

Zaciekawił mnie i… nieco rozbawił 😉

Przeczytajcie sami!

P.S. Jestem ciekawa Waszych opinii na ten temat.

Na kształt brzucha wpływają nie tylko indywidualne różnice anatomiczne, ale też sposób odżywiania i styl życia. Za jego wygląd mogą odpowiadać błędy, które sama popełniasz czy choroby. Jak to jest w twoim przypadku?

Brzuch alkoholowy

Brzuch wystaje głównie z przodu, stosunkowo mało tłuszczu odkłada się na pupie i biodrach. Wyglądasz trochę jakbyś miała kocioł przymocowany na przedzie.

Co jest przyczyną?

Za powstanie tego typu brzucha odpowiada wyskokowe picie alkoholu oraz jedzenie zbyt dużej ilości rafinowanych cukrów – czytamy w „The Daily Mail”. Jedno z ostatnich badań dowodzi, że kobiety, które co najmniej raz w miesiącu piją więcej niż 12 jednostek alkoholu na raz (1 dawka to 50 ml wódki) mają średnio o 10 cm więcej w pasie niż te, które tego nie robią.

Dalsze analizy przeprowadzone na 57 tys. ludzi przez Centre for Alkohol Research w Danii wykazały, że osoby pijące dużo mają większą skłonność rozwinięcia otyłości brzusznej (ich figura przybiera kształt jabłka).

Tłuszcz może się gromadzić się w warstwie pod skórą (to ten mięciutki tłuszczyk, który widać gołym okiem) albo w głębszych warstwach pod mięśniami brzucha. W tym drugim przypadku mówimy o tkance tłuszczowej wisceralnej (trzewnej). Tejże często nie widać, gdyż wypełnia przestrzeń między najważniejszymi narządami, tj. jelita czy wątroba. Co ciekawe, jest dużo bardziej groźna dla zdrowia niż podskórna tkanka tłuszczowa. Sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia, a także upośledza pracę zanurzonych w niej narządów.

Komórki tłuszczowe w okolicach brzucha są bardzo wrażliwe na działanie insuliny, hormonu produkowanego przez trzustkę, gdy glukoza wzrasta po spożyciu posiłku.– a wzrasta gwałtownie i szybko po spożyciu cukrów prostych. Bierze on udział m. in. w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów, daje organizmowi znak, żeby skumulował nadmiar w postaci tłuszczu – często w głębszych warstwach.
Tłuszcz wisceralny dopóki wypełnia przestrzeń między narządami może gromadzić się podstępnie w organizmie szczupłej i nieświadomej niczego osoby. Gdy jednak jego ilość dalej narasta, w którymś momencie zaczyna on wypychać brzuch od wewnątrz spod mięśni do przodu.

Warto też wiedzieć, że alkohol opóźnia spalanie tłuszczu w organizmie. Wątroba – maszyna produkująca żółć, dzięki której tłuszcz jest trawiony i przyswajany, u osoby pijącej przerzuca się na pozbywanie się toksyn z alkoholu. Szacuje się, że spożywanie alkoholu tymczasowo obniża metabolizm o 70 proc.

Brzuch wzdęty

Brzuch widocznie odstaje. Przybiera kształt muffina lub koła ratunkowego. Jest twardy w dotyku, a w środku czujesz, jakbyś miała nadmuchany balonik.

Co jest przyczyną?

Ten brzuch zyskuje na objętości wraz z upływem dnia – szczególnie po posiłkach, głównie za sprawą powietrza. Bez względu na to do jakiej wielkości się powiększy, raczej nie zobaczysz różnicy na wadze. Skąd ten efekt?

Gdy jedzenie przemieszcza się przez jelita, bakterie rozkładając je, tworzą 6 – 8 litrów gazów jako produkt uboczny. Zdarza się jednak, że bakterie jelitowe z jakiś względów nie są w stanie rozłożyć pokarmu i zaczyna on fermentować. W wyniku tego powstaje więcej gazów, które naciskają na ściany brzucha od wewnątrz.

„Przyczyną mogą być zaparcia albo jedzenie zbyt dużych ilości pokarmów za jednym razem” – mówi chirurg prof. Basil Ammori z Salford Royal Hospital. Zalegający gaz i zaparcia rozciągają okrężnicę (najdłuższa część jelita grubego), co wypycha mięśnie brzucha. Połykanie powietrza, np. podczas żucia gumy lub picia przez słomkę także może przyczyniać się do zaparć.

Pomocne przy tym typie brzucha może okazać się wykluczenie lub ograniczenie trudniejszych do strawienia pokarmów, tj. sztuczne substancje słodzące, czosnek, cebula, wiśnie, śliwki, niektóre warzywa, strączki. Często skutecznym sposobem okazuje się odstawienie produktów zawierających laktozę, tj. mleko.

Brzuch zestresowany

Brzuch wystaje z przodu, ale jest bardziej miękki i obwisający niż brzuch alkoholowy czy wzdęty. Może zaczynać się już pod biustem, tworzy wałeczek wylewający się znad paska.

Co jest przyczyną?

W sytuacjach stresowych kortyzol powoduje, że więcej cukru uwalnia się do krwi. Ten mechanizm wykształcił się na drodze ewolucji, abyśmy w sytuacji zagrożenia dostali szybki zastrzyk energii gotowej do wykorzystania do walki albo ucieczki. Twoje ciało spodziewa się wysiłku fizycznego, podczas którego spożytkuje wytworzoną dodatkowo energię. Często jednak nic takiego nie następuje, a energia nie ma dokąd pójść. Finalnie zostaje zmagazynowana w postaci tkanki tłuszczowej.

Jeśli jesteś stale zestresowany, rezerwy tłuszczu gromadzą się w dolnej części brzucha, aby być blisko wątroby i móc być szybko z powrotem zamienione w energię w razie potrzeby – mówi dr Marilyn Glenville, żywieniowiec, autorka książki „Fat Around the Middle”.

Poziom stresu możesz starać się obniżyć poprzez zastosowanie np. technik relaksacyjnych, oddechowych czy relaksacji.

Brzuch gruszki

Jak na typową gruszkę przystało tkanka tłuszczowa odkłada ci się raczej na biodrach, pośladkach i udach, a nie na brzuchu. Odpowiada za to naturalnie produkowany przez organizm kobiety estrogen.

Uwaga, przy zachwianej równowadze estrogenowo – progesteronowej (spowodowanej np. przyjmowaniem syntetycznych hormonów) dystrybucja tkanki tłuszczowej może zostać zachwiana i tłuszcz będzie odkładał się także na brzuchu – zwłaszcza w dolnych jego partiach.

Co jest przyczyną?

Kobiety z natury rzeczy muszą mieć więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni. Ich ciała wytwarzają nieporównywalnie większą ilość estrogenu. To on odpowiada za formowanie się kobiecych krągłości, zaokrąglanie się pośladków i ud. Nic nie dzieje się bez przyczyny. To nic innego jak odkładanie zapasów energii na czas ewentualnej ciąży, porodu oraz karmienia piersią. Co jednak gdy tej tkanki tłuszczowej wciąż przybywa?
Przyczyną nadmiernego przyrostu masy ciała wśród niektórych kobiet jest nadmiar estrogenów, który może wynikać z zaburzenia równowagi hormonalnej, chorób tj. endometrioza.

Ponadto, kobiety są obecnie narażone na oddziaływanie estrogenów syntetycznych z pożywienia (mięsa zwierząt i ryb hodowanych z wykorzystaniem hormonów, owoców, warzyw, a nawet wody zawierającej pozostałości środków chemicznych), ze środków chemicznych czy tabletek antykoncepcyjnych.

Jeśli komórki tłuszczowe w tych obszarach – bardzo wrażliwe na żeńskie hormony płciowe – są nadmiernie stymulowane, kobieta przybiera na wadze, a jej figura rozrasta się, formując w pierwszej kolejności kształt gruszki. Po menopauzie, o ile kobieta nie przejdzie na hormonalną terapię zastępczą, będzie miała prawdopodobnie tendencję do utraty tłuszczu z bioder i ud, a przybieraniu w brzuchu (tj. typowe jabłko).
Osoby o tym typie sylwetki powinny zwrócić uwagę, by omijać żywność, w której produkcji wykorzystywano syntetyczne hormony. W przypadku nadmiernego przyrostu masy ciała warto sprawdzić stan swojego zdrowia u lekarza, np. ginekologa czy endokrynologa, by wykluczyć choroby.

Brzuch tarczycowy

Całe twoje ciało jest raczej duże, włącznie z ramionami, rękami czy nogami, ale brzuch jest zdecydowanie największą jego częścią. Należysz do bardziej puszystych osób.

Co jest przyczyną?

Tarczyca to gruczoł w kształcie przypominający motyla znajdujący się niedaleko krtani. Odpowiada on za produkcję, magazynowanie i uwalnianie tyroksyny, hormonu kontrolującego szybkość przetwarzania kalorii z żywności.

Niedoczynność tarczycy – choroba spowalniająca procesy metaboliczne związana z wytwarzaniem mniejszych ilości hormonów tarczycy – występuje około 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

„Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, nie spalasz wszystkich kalorii. Część z nich jest więc odkładana w całym organizmie w postaci tłuszczu” – mówi prof. Ashley Grossman, endokrynolog z londyńskiego St. Bartholomew’s Hospital.
Kluczowa jest diagnoza różnicująca przybieranie na wadze w wyniku nieprawidłowego stylu życia czy czynników psychologicznych od choroby. Naturalnym sposobem wspomagającym może być spożywanie większej ilości produktów bogatych w jod, który to wspomaga pracę tarczycy, np. w postaci owoców morza czy warzyw zielonolistnych tj. szpinak.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.