Rozstępy – czy można się ich pozbyć?

Posted on

Rozstępy, to zmora zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Chociaż tu jest sprawiedliwie 😉 Pojawiają się na brzuchu, rękach, piersiach, pośladkach, nogach, nawet na plecach! Powstające na skutek przerwania włókien kolagenowych i elastynowych rozciągnięcia lub osłabienia skóry w formie podłużnych pasm są niegroźne dla zdrowia, jednak nadają ciału nieestetycznego wyglądu i bywają przyczyną kompleksów.

Zarówno szybki przyrost masy ciała (także u osób ćwiczących na przyrost tkanki mięśniowej), jak ciąża, predyspozycje genetyczne, a także przyjmowanie niektórych leków, mogą spowodować lub przyspieszać pojawienie się rozstępów. Jak z nimi walczyć?

Najlepiej od razu, jak się tylko pojawią. Przyjmują wówczas lekko różowawy odcień. Wtedy mamy największe szanse na całkowite pozbycie się problemu. Kiedy mamy do czynienia z rozstępami w kolorze białym lub lekko sinym, to znak, że nie są już nowe. Tu, niestety, musimy być przygotowani na to, że nie da się ich całkowicie usunąć, ale można sprawić, że będą jak najmniej widoczne.

Najlepszy efekt przynoszą zabiegi laserem frakcyjnym eCO2, który poprzez oddziaływanie w głębokich warstwach skóry pobudza ją do regeneracji stymulując produkcję kolagenu. Zabieg powoduje rozjaśnienie i spłycenie rozstępów. We wczesnej fazie możliwe jest wręcz ich całkowite zlikwidowanie.

Osocze bogatopłytkowe, które również stymuluje procesy naprawcze w skórze (działa łagodniej niż laser) będzie doskonałym sprzymierzeńcem w walce z rozstępami. Wykazuje działanie przeciwzapalne i naprawcze dla skóry. Z jego pomocą można spłycić i rozjaśnić nieestetyczne ślady. Często stosuje się je jako terapię uzupełniającą z laserem frakcyjnym.

Wymagająca kilku zabiegów mikrodermabrazja pozwala na poprawę kondycji skóry poprzez działanie ujędrniające. Odpowiednio dobrany preparat spowoduje wygładzenie i napięcie skóry w okolicy poddawanej zabiegowi.

Peelingi chemiczne (zwłaszcza kwas glikolowy) pozwalają na spłycenie i wyrównanie powierzchni skóry w obrębie rozstępów.

W przypadku bardzo głębokich rozstępów wykonuje się lipotransfer, czyli przeszczep własnego tłuszczu. Pozwala on na wyrównanie powierzchni skóry, a także dzięki zawartym w sobie komórkom macierzystym wykazuje działanie regeneracyjne.

Jak widać metod jest wiele i każdy znajdzie odpowiednią dla siebie, więc nie ma na co czekać, bo w przypadku rozstępów obowiązuje zasada: im szybciej tym lepiej! 😉

Rozstępy - jak z nimi walczyć?

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.