Rak to nie wyrok

Posted on
rak a implanty piersi
Statystycznie nowotwór piersi dotyka co dwudziestą kobietę, ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem, w Polsce rocznie wykrywanych jest ponad 12000 przypadków zachorowań.
Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi.
Wciąż niewiele jest informacji na temat zachorowań na nowotwór piersi po operacji powiększenia piersi. Czy wobec tego problemu nie ma?

Podczas konsultacji z chirurgiem plastycznym często pomijamy ten temat „bo przecież nas to nie dotyczy” – znacie to? To poważny błąd!

Według wyników wieloletnich badań i analiz naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Europy, posiadanie implantów piersi nie zwiększa ryzyka wystąpienia raka piersi. Statystycznie szanse zachorowania na nowotwór piersi u kobiet nie posiadających implantów i kobiet z powiększonymi chirurgicznie piersiami są równe.

Regularne badanie się jest konieczne niezależnie od tego, czy piersi są naturalne, czy nie.

Im wcześniej rozpoznana zostanie choroba, tym większe są szanse na wyleczenie.

Mammografia piersi powiększonych silikonowymi implantami jest, wbrew obiegowej opinii, możliwa do wykonania. Należy jedynie przed rozpoczęciem mammografii poinformować specjalistę o posiadaniu implantów, a wówczas zastosuje on odpowiednie techniki ułożenia piersi podczas badania. Ważne jest także regularne (co pół roku) poddawanie się badaniu fizykalnemu u lekarza. Badać powinnyśmy się też same. Każda zmiana w wyglądzie, gęstości, kształcie, powinna nas zaniepokoić.

Na pytanie: „Jakie badania powinny wykonywać panie posiadające silikonowe implanty piersi?” dr n. med. Fabian Urban ze szczecińskiej kliniki chirurgii plastycznej Beauty Group odpowiada: „Na pewno powinny okresowo wykonywać samobadanie piersi, jak każda kobieta. Po czterdziestym roku życia – to też dotyczy kobiet i posiadających, i nie posiadających implantów – przynajmniej raz w roku USG piersi, a jeśli są ku temu wskazania – rezonans magnetyczny.

Rak to nie wyrok”

Także w przypadku silikonowych piersi. Leczenie w niczym nie odbiega od standardowej procedury. Zweryfikowano także pogląd mówiący o braku możliwości wdrożenia leczenia oszczędzającego w przypadku posiadania implantów piersi (leczenie oszczędzające pozwala na zachowanie piersi, usuwany jest jedynie guz z dużym marginesem tkanek). Obecnie jest to możliwe.

Jeżeli jednak wskazane będzie wykonanie mastektomii, po zakończonym leczeniu można ponownie wykonać augmentację piersi, tym razem – w celu ich odtworzenia.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.