Pożegnaj się z zaćmą i okularami

Posted on
Dbając o siebie, poddając się zabiegom przeciwstarzeniowym, myślimy o tym, aby jak najdłużej zachować młody wygląd. Naszego wzroku także nie chcemy wysyłać na emeryturę. Jest nam potrzebny, by cieszyć się aktywnym życiem. Dlatego, gdy pojawia się zaćma, nie warto zwlekać z operacją i godzić się na spadek komfortu życia, i stopniową utratę samodzielności. Operację usunięcia zaćmy można za to wykorzystać, by ten komfort podnieść, pozbywając się podczas tego zabiegu także wad wzroku, a co za tym idzie – okularów.

Już w latach 40-tych XX wieku wykonywano pierwsze operacje usunięcia zaćmy. Metoda ta została od tamtej pory udoskonalona i dziś sprawnemu chirurgowi wystarczy 15 minut, by zmętniałą soczewkę oka zastąpić sztuczną soczewką wewnątrzgałkową, rozwiązując tym samym problem zaćmy. Ten zabieg należy do najczęściej wykonywanych i najbezpieczniejszych procedur, a przy tym przynoszących najbardziej spektakularne rezultaty.

Efekty operacji usunięcia zaćmy stały się jeszcze bardziej oszałamiające, gdy pojawiła się nowa generacja wieloogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych. Dzięki swej innowacyjnej budowie bardzo dobrze naśladują one pracę naturalnej, zdrowej soczewki oka. Po wszczepieniu takiej soczewki oko jest więc niemal „jak nowe”, a wady wzroku znikają wraz z usuniętą naturalną soczewką. Możemy w ten sposób pozbyć się nie tylko krótko- i dalekowzroczności, ale także astygmatyzmu! Istnieją bowiem soczewki teoretyczne, które korygują również tę bardzo uciążliwą i częstą wadę. Nie będą nam więc potrzebne nie tylko okulary do dali i bliży, ale także szkła cylindryczne korygujące astygmatyzm.

Osoby, które bardzo dużo czasu spędzają przed komputerem – czy to zawodowo czy hobbystycznie – docenią walory soczewek trifokalnych. To najnowsze osiągnięcie producentów soczewek wewnątrzgałkowych, które zapewnia dobre widzenie na tak zwaną odległość pośrednią, czyli około 60 cm.

Doświadczony lekarz pomoże nam dobrać odpowiednią soczewkę wewnątrzgałkową, dopasowaną do uwarunkowań zdrowotnych i indywidualnych potrzeb, wynikających z naszego stylu życia.

 

Jak większość najnowszych osiągnięć medycyny, także i nowoczesne soczewki nie są niestety refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Zatem, aby skorzystać z możliwości, które stwarzają trzeba zdecydować na wykonanie zabiegu usunięcia zaćmy bez refundacji.

Odpłatnie operację zaćmy można wykonać niemal „od ręki” w klinikach na terenie całego kraju, Decydując się na zabieg w prywatnej klinice, można niemal z dnia na dzień „wyjść z kolejki”, chroniąc się przed postępującą utratą widzenia. Taka operacja, w zależności od ośrodka i rodzaju zastosowanej soczewki, kosztuje między 3 a 10 tys. zł. Kontakty do wielu klinik okulistycznych z całej Polski, które wykonują zabiegi usunięcia zaćmy dostępne są na stronie www.wyjdzzkolejki.pl.

Na tej samej stronie dostępne są informacje o soczewkach wewnątrzgałkowych i wiele cennych wskazówek na temat leczenia zaćmy. Warto zapamiętać ten adres, bo zaćma to bardzo powszechny problem i związana jest ze starzeniem niemal tak nierozerwalnie, jak siwe włosy i zmarszczki.

Jak rozpoznać objawy zaćmy? Osoba z zaćmą widzi jak przez zabrudzoną szybę, a świat stopniowo staje się pozbawiony barw. Okulary do czytania czy korekcyjne szybko przestają spełniać swoją funkcję, co zmusza chorych do częstej wymiany szkieł na mocniejsze. Tym objawom towarzyszyć może zmęczenie i łzawienie oczu, zwłaszcza w nocy lub w słoneczny dzień. Kontakt z ostrym światłem może powodować ból, chory doświadcza złudzeń optycznych, polegających na pojawianiu się świetlistych pierścieni wokół źródeł światła, np. z przejeżdżających samochodów.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: www.wyjdzzkolejki.pl lub za pośrednictwem infolinii dla chorych i ich rodzin pod numerem telefonu (22) 460 80 88.

 

 

tekst za: www.wyjdzzkolejki.pl. 

4 Comments

 1. Marzenka says:

  Bardzo ciekawe i przydatne informacje. Niestety zaćma jest mi dość bliska, bo mama choruje. :C

 2. Vera says:

  Zaćma to nieprzyjemna choroba, warto poddać się operacji usunięcia.

 3. romaa says:

  Dobrze, że są sposoby na leczenie tej choroby 🙂

 4. janinna says:

  Moim zdaniem soczewki ponadstandardowe są dobrym rozwiązaniem przy operacji zaćmy.

Leave a comment

Your email address will not be published.