POWIĘKSZANIE PIERSI – FAQ czyli to, o co zwykle boimy się zapytać chirurga

Posted on

Zamiast czyhać na odpowiedzi na forach, proponuję przeczytanie wywiadu ze specjalistą chirurgii plastycznej Krzysztofem Czopkiewiczem – członkiem  Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Estetycznej i Rekonstrukcyjnej

Małgorzata Maksjan: Pacjentka jest już zdecydowana na powiększenie piersi. Znalazła i wybrała lekarza. Przychodzi i…?

lek. Krzysztof Czopkiewicz: Konsultacja ma pewien typowy przebieg i zamyka się w bardzo długo dopracowywanym schemacie. Biorąc pod uwagę początki chirurgii plastycznej w Polsce można powiedzieć, że schemat ten powstawał ponad pięćdziesiąt lat i oparty jest, oczywiście, na całej serii doświadczeń naprawdę dużej grupy lekarzy. Jak każde badanie lekarskie, składa się z badania fizykalnego i wywiadu. Lekarz powinien uważnie wsłuchać się w oczekiwania pacjentki i równie uważnie porównać je z możliwościami fizycznymi pacjentki, czyli ze stanem jej piersi, parametrami budowy ciała (wysokość, szerokość klatki piersiowej, stopień otłuszczenia, przeszłość pod względem macierzyństwa). Dopiero wszystkie te parametry skojarzone razem dają nam możliwość wyboru odpowiedniego sposobu powiększenia piersi, w którym zawierają się: wielkość, kształt implantów i płaszczyzna, gdzie ten implant będzie włożony (tu należy szczególnie mocno uwzględnić oczekiwania pacjentki, bo od rodzaju implantów zależy, czy piersi po operacji będą wyglądały zupełnie naturalnie, czy będą „rzucać się w oczy” i podkreślać atrakcyjność kobiety). Po zakończeniu badania i wywiadu przystępujemy do mierzenia implantów. Podczas konsultacji można używać specjalnych, wzorcowych implantów, które dają się przeliczać na implanty objętościowe. Zdarzają się gdzieniegdzie też specjalne systemy komputerowe, które przedstawiają graficzny obraz pacjentki jako symulację wyniku zabiegu. Taki obraz można wydrukować i np. pokazać rodzinie. Raczej nie warto jednak nadmiernie przywiązywać się do wyniku symulacji komputerowej, bo niekoniecznie może być ona odzwierciedlona efektem operacji. Wygodniej mimo wszystko zrobić sobie zdjęcie z implantami i takie zdjęcie pokazać rodzinie. Prawdopodobieństwo, że to zdjęcie będzie bardziej naturalne i przypominające pooperacyjny efekt, niż symulacja komputerowa, jest niemal stuprocentowe. Jest też pewien bardzo dobry sposób na sprawdzenie wymaganej przez pacjentkę objętości implantu: test ryżowy. Trudne i kosztowne byłoby dawanie każdej pacjentce implantu do domu, żeby sprawdziła lub skonsultowała z mężem rozmiar biustu. Doradzamy więc wsypywanie określonych ilości ryżu do woreczków nylonowych i porównywanie ich w taki sam sposób, jak porównujemy implanty. I nie ma się czego wstydzić! Do kliniki możemy przyjść z woreczkami ryżu i pokazać woreczek ryżu lekarzowi. Po to, żeby nie popełnić błędu i wiedzieć, czego oczekujemy.

Małgorzata Maksjan: Podobno lepiej zdecydować się na implanty o rozmiar większe, niż ten przyniesiony woreczek ryżu?…

lek. Krzysztof Czopkiewicz: Tak doradzamy, bo pacjentki mają często tendencje do niedoceniania siebie i skrywania emocji. Nawet przed lekarzem wstydzą się chęci posiadania trochę większych piersi… (śmiech).

Małgorzata Maksjan: Ale wcześniej na operację trzeba się zdecydować, a naszą wiedzę o chirurgii plastycznej często czerpiemy np. z mediów. Możemy w oparciu o tę wiedzę budować nasze wyobrażenia i oczekiwania?

lek. Krzysztof Czopkiewicz: Człowiek powinien korzystać z różnego rodzaju źródeł informacyjnych. Swoją wiedzę należy więc oprzeć na kilku filarach. Oprócz informacji które możemy zdobyć poprzez media warto oprzeć się na doświadczeniach i rozmowie z innymi pacjentami, którzy już taką lub podobną operację przeszli.

Małgorzata Maksjan: Efekt operacji plastycznej jest zawsze estetyczny. Operacja – niekoniecznie. W Internecie można znaleźć filmy pokazujące przebieg operacji plastycznych, które bywają „krwawe”. Czy pacjent powinien posiadać wiedzę, jak wygląda operacja, której chce się poddać?

lek. Krzysztof Czopkiewicz: Pacjent oczywiście wiedzę o szczegółach operacji, której chce się poddać, posiadać powinien. Ale widzieć powinien tyle, ile chce.. Z punktu widzenia lekarza lepiej jest jeśli pacjent zdaje sobie sprawę i z plusów, i minusów zabiegu. Ale wzbogacanie jego wiedzy w drastyczne elementy anatomii nie jest konieczne.

Małgorzata Maksjan: Jak długo trwa operacja?

lek. Krzysztof Czopkiewicz: Powiększanie piersi nie jest czasochłonne. 45 minut, do godziny.

Małgorzata Maksjan: Nie trzeba bać się operacji?

lek. Krzysztof Czopkiewicz: Operacja może być bezpieczna. Jak życie. Jazda samochodem też może być przyjemnością przy respektowaniu ustalonych reguł. W operacji dobre jest to, że możemy dokonać pewnych założeń. Działania operacyjne są poddane pewnym schematom w dobrym znaczeniu tego słowa: po prostu opierają się na wypracowanych działaniach. Pamiętać jednak trzeba też, że chirurgia plastyczna, to ingerencja na życzenie, więc pojawia się tu niebezpieczeństwo złej kwalifikacji, o ile pacjent źle wybierze chirurga lub wprowadzi nawet najlepszego chirurga w błąd co do swojego aktualnego stanu zdrowia bądź przeszłości zdrowotnej itd. Podkreślę jednak, że zabiegi, o których mówimy, ze szczególnym uwzględnieniem implantów piersi, są dość popularne, i mają mały stopień powikłań.

Małgorzata Maksjan: Po operacji pacjentka…? Tu pojawia się pytanie: są takie przypadki, takie kliniki, że po prostu wychodzi do domu?

lek. Krzysztof Czopkiewicz: Możliwych scenariuszy jest kilka. Rzeczywiście, zdarzają się takie kliniki, w których pacjentka po operacji jest niemal natychmiast wypisywana, ale na szczęście nie jest to regułą. Np. w Artplastice pacjentka po zabiegu trafia na salę operacyjną i tam pozostaje pod opieką medyczną. Potem proporcjonalnie do jej stanu ogólnego, do tego, czy cierpi z powodu bólu, albo dalej zostaje w klinice, albo jest wypisywana. Tu mogę powiedzieć, że niemal sto procent pacjentek po powiększaniu piersi jest w stanie na tyle dobrym, że następnego dnia nie tylko mogą się swobodnie poruszać, ale po prostu w normalny sposób funkcjonować. A ewentualny ból łatwo jest opanować środkami przeciwbólowymi.

Małgorzata Maksjan: Jak długo trwa pełny okres rekonwalescencji po zabiegu?

lek. Krzysztof Czopkiewicz: Maksymalnie siedem dni.

Małgorzata Maksjan: Podsumowując: warto zdecydować się na powiększenie piersi?

lek. Krzysztof Czopkiewicz: Na pewno jest to zabieg, który kobiecie pełnej kompleksów z powodu zbyt małych, niekształtnych lub zmienionych po macierzyństwie piersi daje duże doładowanie psychiczne. Warto. Także dlatego, że biorąc pod uwagę ryzyko tego zabiegu w stosunku do stopnia satysfakcji pacjentek, jest to bardzo korzystna relacja.

Rozmawiała: Małgorzata Maksjan

Lek. Krzysztof Czopkiewicz – chirurg plastyk, członek  Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Estetycznej i Rekonstrukcyjnej

lek Krzysztof Czopkiewcz
lek Krzysztof Czopkiewcz
lek Krzysztof Czopkiewicz
lek Krzysztof Czopkiewicz

4 Comments

  1. xxl power life says:

    Genialnie napisane cieszę się, że udało mi się trafić na tak dobrze opracowany serwis.

  2. Will says:

    I could not refrain from commenting. Very well written!

  3. Jona says:

    Hey! Someone in my Facebook group shared this site with us
    so I came to look it over. I’m definitely loving
    the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to
    my followers! Superb blog and excellent design and style.

  4. Hosting says:

    Powiekszanie piersi przeprowadza sie w znieczuleniu ogolnym. Najczesciej ciecie skorne wykonywane jest wokol otoczki badz w faldzie podpiersiowym. Ciecie pod pacha niesie ze soba wieksze ryzyko powiklan, wiec wykonywane jest znacznie rzadziej. Obecnie, o ile jest to mozliwe, implant umieszcza sie pod miesniem piersiowym wiekszym, ktorego dolne przyczepy sie odcina. Takie umiejscowienie daje najbardziej naturalny efekt, poniewaz zwieksza liczbe tkanek ukrywajacych wkladke. Ma to szczegolne znaczenie u osob bardzo szczuplych.

Leave a comment

Your email address will not be published.