Operacja plastyczna nosa (rhinoplastyka)

Posted on

Operacja plastyczna nosa (rhinoplastyka) nie zawsze spowodowana jest chęcią poprawy estetyki, kształtu, czy wyglądu nosa. Często wykonuje się ją z przyczyn zdrowotnych. Zdarzają się przypadki, w których zbieg wykonuje się niejako przy okazji operacji skrzywionej przegrody nosowej. Rhinoplastykę wykonuje się także po urazach, w których ucierpiał nos.

Kształt i wygląd nosa jest uwarunkowany genetycznie, ale w niewielkim stopniu jego wygląd zmienia się z biegiem lat. Zoperować można nos:
– krzywy
– zbyt duży
– zadarty
– asymetryczne nozdrza oraz wszelkie dysproporcje nosa.

W zależności od zamierzonego efektu proces operacji przebiega różnie i nie zawsze musi oznaczać konieczność jego łamania. Bywa, że operacja przeprowadzana jest wyłącznie w części chrzęstnej, a wtedy przebiega znacznie mniej inwazyjnie. Średni czas operacji, to od 1 do 3 godzin. W zależności od konieczności i rodzaju operacji podawane jest znieczulenie ogólne lub miejscowe.

Po zabiegu lekarz zakłada opatrunek zewnętrzny z tzw. szyną usztywniającą i tamponadę w kanałach nosowych (choć rodzaje opatrunków są także zależne od obszaru operacji).

Wystąpienie zasinień i opuchlizny jest sprawą indywidualną, tak samo jak widoczność efektu końcowego. Bywa, że niektórzy pięknym nowym nosem cieszą się już tydzień po zabiegu, a niektórzy na efekty muszą poczekać kilka miesięcy (nawet do roku).

Decydując się na operację plastyczną nosa warto dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw, zapoznać się z ryzykiem, a przede wszystkim odpowiedzialnie wybrać specjalistę, chirurga plastyka.

„Cena nie jest żadnym wyznacznikiem usługi, mówi doktor Krzysztof Czopkiewicz operujący także w szczecińskiej klinice chirurgii plastycznej Artplastica, ani ta najniższa, ani ta najwyższa. Powinniśmy zawsze zwracać uwagę na to, czy wybierany przez nas chirurg ma specjalizację z zakresu chirurgii plastycznej i/lub estetycznej. To jest pierwsze i główne kryterium poszukiwania lekarza, bo zdarzają się miejsca, w których działalności estetycznej podejmują się lekarze nie certyfikowani. Powtórzę jeszcze raz: na początek należy sprawdzić, czy lekarz, którego wybieramy, rzeczywiście jest specjalistą i czy należy do Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Estetycznej i Rekonstrukcyjnej (lub innego, zagranicznego zrzeszenia). Pacjent nie idzie do placówki, nie idzie do kliniki, nie idzie do szpitala. Idzie zawsze do lekarza. Dlatego to właśnie lekarza należy sprawdzać.”Opatrunek po operacji nosa

1 Comments

  1. Hosting says:

    Nos jest jednym z najbardziej widocznych i dominujacych elementow twarzy kazdego czlowieka. Niewlasciwy ksztalt nosa moze wyraznie wplynac na wyglad calej twarzy. Operacja plastyczna nosa moze w zadowalajacy sposob rozwiazac z tym zwiazane problemy.

Leave a comment

Your email address will not be published.