Z pojawieniem się pierwszych promieni słonecznych stają się niezbędne. Powody są dwa. Dla wielu stanowią modny gadżet i dopełnienie letniej stylizacji. Liczy się modny w sezonie kształt i kolor. A to poważny błąd. Ich głównym zadaniem jest ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV) przez zablokowanie niektórych fal świetlnych. Okulary przeciwsłoneczne, to nie tylko modowe „must have”.
Do Ziemi docierają szkodliwe dla człowieka tzw. promieniowanie B (UVB) (280-320 nm) i A (UVA) (320-400 nm). Właśnie przed nimi chronimy oczy latem. Okulary przeciwsłoneczne ograniczają też odruch „mrużenia” oczu zapobiegając powstawaniu zmarszczek mimicznych, tzw. kurzych łapek, wokół nich.
Kupić je można wszędzie: w sklepie, na rynku,na straganie, w miejscu gdzie spędzamy urlop lub u optyka. Choć różnią się cenowo, każdy znajdzie coś na własną kieszeń; za parę okularów możemy zapłacić od kilku do kilkuset złotych. Im droższe tym lepsze? Nie tym razem. Lepsze są nie te najdroższe, ale te najlepiej wyposażone.
1. Im ciemniejsze szkła tym lepiej. – Mit!
Kolor szkieł w okularach przeciwsłonecznych nie jest równoznaczny z wysokością filtra UV, jaki został w nich zastosowany. Wybierając okulary sprawdźmy, czy nie zaburzają one widzenia, nie zniekształcają kolorów lub obrazów. Kierowcy powinni także zwrócić uwagę czy okulary nie zaciemniają pola widzenia. Za najlepiej oddające rzeczywiste barwy uznawane są soczewki brązowe, szare i zielone.
Zaciemnienie okularów słonecznych dzieli się na cztery kategorie zależne od zastosowanych filtrów:
Kategoria 1 – od 20 do 57 procent zaciemnienia – odpowiednie na pochmurne dni
Kategoria 2 – od 57 do 82 procent zaciemnienia – odpowiednie do ochrony przed oślepianiem przez słońce.
Kategoria 3 – od 80 do 92 procent zaciemnienia – odpowiednie na plażę i w góry.
Kategoria 4 – od 92 do 97 procent zaciemnienia – odpowiednie w wysokich górach.
UWAGA: zaciemnienie od 90 procent wzwyż nie jest odpowiednie dla kierowców!
2. Im cięższe tym solidniejsze – Mit!
Wybierając okulary miejmy na względzie fakt, że będziemy nosić je przynajmniej kilka godzin dziennie. Muszą więc być wygodne. Warto przed zakupem wykonać prosty test: założyć okulary i energicznie potrząsnąć głową na boki, pochylić się do tyłu i na dół. Jeżeli nie spadają, nie zsuwają się z nosa są dobrze dopasowane. Zwróćmy także uwagę na to, czy noski nie odbijają się na nosie i czy oprawki nie cisną nas za uszami. Ważne jest także sprawdzenie, czy widzimy w nich „naturalnie”. Rozejrzyjmy się wokoło; jeżeli w okularach kolory nadal pozostają rzeczywiste, a kształty nie rozmazują się, dokonaliśmy dobrego wyboru, a okulary mają dobrą wartość optyczną. Prawdą jest, że trwalsze i bardziej odporne na zarysowania są okulary wykonane ze szkła, jednak ich wadą jest to że są cięższe od swoich plastikowych odpowiedników.
Warto też zobaczyć, czy producent podaje na opakowaniu informacje na temat tolerancji biologicznej materiałów, z których wykonano oprawkę. W wielu dostępnych na rynku okularach przeciwsłonecznych występują substancje szkodliwe, jak np. nikiel, zmiękczacze (ftalany) i substancje cynoorganiczne, które nie powinny mieć kontaktu ze skórą.
Oznaczenia:
100% UV – oznacza, że soczewka chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym w 100%
UV 400 – oznaczenie UV 400 należy rozumieć, że soczewki blokują 100% promieni UV do 400 nm.
Uwaga na podróbki!
Naklejki na okularach z liczbą 400, bez symbolu UV, które błędnie sugerują, że chodzi o ochronę przeciwsłoneczną.
Polaryzacja (ozn. Polarized) nie oznacza wyższej jakości okularów i niepowinna być głównym kryterium przy wyborze okularów. Oznacza redukcję odblasków, więc polecana jest głównie kierowcom.
Oznaczenia gwarantujące bezpieczeństwo okularów:
CE
EN 166:2001
89/686/EWG
EN 1836 + A1:2009
ISO9001 : 2000
0 Comments