Nieudany zabieg estetyczny – co dalej

Posted on
nieudane zabiegi estetyczne
W pogoni za zatrzymaniem młodego wyglądu jesteśmy gotowi na wiele. Poddajemy się zabiegom medycyny estetycznej, która w rękach odpowiedniego specjalisty pozwala pozbyć się kompleksów i podkreślić walory naszej urody. Niektóre zabiegi nie są tanie, zdarza się więc, że pacjenci szukają okazji.

Czy „tanio” znaczy „dobrze”?

Nie zawsze. Dobrej jakości certyfikowany preparat ma swoją cenę, usługa doświadczonego specjalisty medycyny estetycznej też. Dlatego widząc jakąś niesamowitą promocję, powinniśmy od razu pomyśleć, że coś może być nie tak…

Usługa nie-lekarza = tanio

Tak, ale tanio nie zawsze znaczy „dobrze”, zwykle nie znaczy też „bezpiecznie”. Oddając zdrowie w ręce osoby po kilkunastogodzinnym kursie musimy liczyć się z tym, że pozornie prosty zabieg będzie mógł mieć dla nas poważne konsekwencje. W najlepszym przypadku ryzykujemy tym, że nie zobaczymy żadnego efektu. W najgorszym – stracimy zdrowie.

Prawo do przerwania ciągłości tkanek ma tylko lekarz

W przypadku powikłań spowodowanych przez osobę nie będącą lekarzem ciężko jest dochodzić swoich praw. Świadomie dokonując wyboru świadczeniodawcy usługi medycznej, gdy wiedzieliśmy, że nie ma wykształcenia medycznego [kosmetolog, to nie zawód medyczny], ewentualne dochodzenie swoich praw ogranicza się do trzech możliwości:

– starania się o uzyskanie zadośćuczynienia wynikającego z przepisów o odpowiedzialności deliktowej wynikającej ze spowodowania uszczerbku na zdrowiu

– pozwania wykonującego zabieg i udowodnienia błędów w jego wykonaniu – odpowiedzialność cywilna

– zawiadomienia prokuratury o popełnieniu przestępstwa narażenia na utratę zdrowia bądź życia.

Niestety, w żadnej z tych opcji nie będzie łatwo 😉

Jak uniknąć kłopotów?

– wybrać odpowiedniego specjalistę

– nie dać się nabrać na „wyjątkowe promocje”

– dowiedzieć się przed zabiegiem, jakie preparaty zostaną użyte do zabiegu

– szczerze rozmawiać z lekarzem informując go o preparatach, jakie stosujemy, przyjmowanych lekach, chorobach

– przestrzegać zaleceń po zabiegu

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.