Nadpotliwość – czy to się leczy?

Posted on
leczenie nadpotlwości,plamy pod pachami,pot
Pocimy się wszyscy. Nie ma to związku z wysoką temperaturą i uprawianym sportem. Gruczoły potowe mamy na niemal całej skórze, Pot, to wydzielina gruczołów potowych w głównej mierze składająca się z wody, ale także z soli, mocznika, tłuszczów i amoniaku, kwasu mlekowego i związków mineralnych. Niektóre źródła podają, że zawiera też feromony 😉 Intensywność jego zapachu w głównej mierze zależy od specyficznych bakterii żyjących na ludzkiej skórze.

Na intensywność pocenia mają wpływ czynniki zewnętrzne oraz stan naszego organizmu.

Z reguły wydzielanie potu w warunkach normalnych, czyli bez intensywnego wysiłku fizycznego, wykluczając czynnik stresowy oraz wysoką temperaturę dla większości ludzi nie jest problemem.

Sytuację można opanować przy pomocy typowych antyperspirantów. Jednak w przypadku nadpotliwości, czyli nadmiernego wydzielania potu przez gruczoły potowe, możemy mieć z tym problem. Nadpotliwość może dotyczyć tylko jednej okolicy (np. wyłącznie dłoni lub pach – nadpotliwość zogniskowana) lub może występować w wielu miejscach jednocześnie.

Zjawisko nadpotliwości bywa kłopotliwe, może stać się przyczyna kompleksów lub znacząco wpływać na obniżenie poczucia komfortu.

Pierwsze, co próbują zrobić osoby cierpiące na tę przykrą dolegliwość, to noszenie naturalnych, przewiewnych ubrań. Jednak nie zawsze jest to możliwe, ponieważ pracowniczy dress code („mundurek”, który dostajemy do noszenia w pracy), nie zawsze jest 100% bawełną ;).

Kolejnym etapem walki z nadpotliwością objawiającą się m.in. nieestetycznymi i krępującymi mokrymi plamami pod pachami jest stosowanie dostępnych w drogeriach i aptekach tzw. blokerów potu. Moim zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie, szczególnie na dłuższy czas. Zawarte w nich silne substancje blokujące pocenie bardzo niekorzystnie wpływają na delikatną skórę znajdującą się pod pachami. Bloker potu, to rozwiązanie raczej chwilowe…

Nadpotliwość w gabinecie medycyny estetycznej

W przypadku nadpotliwości warto skorzystać z zabiegów proponowanych w gabinecie medycyny estetycznej, które w sposób nie tylko skuteczny, ale – przede wszystkim – bezpieczny, pomagają na długo pozbyć się problemu.

Po pierwsze botoks

Toksyna botulinowa to szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu nadpotliwosci.

Można ją podać w skórę: dłoni, stóp, pach i czoła, oraz w owłosioną skórę głowy (to doskonałe rozwiązanie na uporczywie przetłuszczające się włosy). Zabieg polega na podaniu niewielkich ilości toksyny botulinowej w miejsca nadmiernej aktywności gruczołów potowych.

Trwałość zabiegu jest sprawą indywidualną, ale z moich obserwacji wynika, że efekty utrzymują się ok. 6 miesięcy.

Laser na nadpotliwość

Inną metodą jest laserowe usunięcie gruczołów potowych spod pach. Ciepło emitowane przez laser doprowadza tu do obumarcia wrażliwych na wysoką temperaturę gruczołów potowych.

Więcej o tej metodzie znajdziecie tutaj

Metod leczenia nadmiernej potliwości jest kilka. Specjalista podczas konsultacji indywidualnie dobiera metodę która okaże się najskuteczniejsza dla danego przypadku. Warto więc wybrać się do specjalisty medycyny estetycznej i dowiedzieć się, jak skutecznie zwalczyć problem nadpotliwości.

3 Comments

  1. olejunka says:

    nadpotliwość to bardzo krępujący problem, z którym boryka się wiele osób. Bardzo ciekawy artykuł, problem mnie co prawda nie dotyczy ale koleżanka z tym się boryka i w jej przypadku pomagają zabiegi z toksyną botulinową, tyle że wymaga to niestety regularnego odwiedzania gabinetu średnio do 4 miesiące

  2. Roksanka says:

    kdyby nie byla uleczalna, ludzie by wyszli z siebie, kazdy tego niecierpi i ja z tym miałam juz kompletnie dosyc, ale wlasnie ze jest to uleczalne i mozna sobie z tym radzic!!!!

  3. Paulina says:

    nie jest to jak rak jak kiedys co był nieuleczalny, w kilku słowach co to jest – choroba, wstyd, męczarnia. Jak potrzebowałam pozbyć się nadpotliwości, odkryłam że można to robić bez pomocy skalpela ogromne rezultaty, żadna chemia, ani ból, czyste szybkie leczenie.

Leave a comment

Your email address will not be published.