Duża otyłość, to duży problem. Problem wprost proporcjonalny do nadprogramowych kilogramów. Mówienie o osobie otyłej, która stara się bezskutecznie odchudzić, że na pewno oszukuje i podjada między posiłkami, nie zawsze jest zgodne z prawdą. Bywa krzywdzące. Ludzie są różni. Tak samo różne są przyczyny otyłości.
Zanim zdecydujemy się na bardziej radykalną walkę z problemem, odwiedźmy lekarza, który odpowiednio nas pokieruje i wykona niezbędne badania mające na celu określenie ogólnego stanu naszego organizmu oraz wykluczenie chorób, które mogą być powodem naszej otyłości.
Na chirurgiczne metody pozbycia się nadwagi decydują się zwykle osoby o współczynniku BMI na poziomie 30 – 40. Metod chirurgicznych jest kilka:
– ograniczające wchłanianie pokarmu
– zmniejszające ilość pokarmu przyjmowanego przez żołądek, np. operacja zmniejszania objętości żołądka
– zakładanie opaski na żołądek.
Są to jednak nie zawsze możliwe do wykonania, obciążające organizm, zabiegi operacyjne.
Pozostała jeszcze jedna metoda: umieszczenie w żołądku pacjenta balonika, czyli tzw. balonowanie żołądka. Z chirurgicznego punktu widzenia jest to najmniej inwazyjna metoda, ponieważ balon umieszczany jest w żołądku przy pomocy endoskopu, czyli bez zbędnych nacięć na ciele pacjenta. Utrata wagi jest znaczna, nawet 50 kg. Pod warunkiem, jednak, bardzo restrykcyjnego przestrzegania wskazówek lekarza.
Od wielu osób po tym zabiegu, które pytałam o ich samopoczucie „po”, słyszałam: „złe” lub „fatalne”. Jako główne dolegliwości wymieniali: nudności, wymioty i ogólne złe samopoczucie. Nic dziwnego, w żołądku mamy przecież obce ciało, z którym nasz organizm próbuje walczyć. Jest tak, dopóki się nie przyzwyczai. A każdy organizm będzie przyzwyczajać się inaczej.
Zastanówmy się, czy będąc otyłym i mając naturalnie wynikające z tego większe zapotrzebowanie na jedzenie, będziemy w stanie z dnia na dzień przejść na restrykcyjną, bywa, że początkowo wyłącznie płynną dietę? Nie sądzę. Najpierw skonsultujmy się z dietetykiem i psychologiem. I nie chodzi mi tutaj o jedną „odpękaną” wizytę, tylko o dłuższą pracę nad sobą.
Specjaliści nauczą nas nowego podejścia do żywienia: pokażą, w jaki sposób skomponować swój jadłospis i, co najważniejsze, pomogą nam się sprawdzić i przygotować do diety po balonowaniu żołądka tak, aby nie była dla nas zbytnim szokiem. To naprawdę ważne. Przejedzenie się po tym zabiegu może mieć naprawdę tragiczne skutki, ryzykujemy życiem!
A może okazać się, że z tej współpracy wyniknie coś dobrego i … operacja balonowania żołądka okaże się już niepotrzebna.
0 Comments