Maski kolagenowe

Posted on
płat maski kolagenowej

Zabiegi z użyciem kolagenu cieszą się coraz większą popularnością. Form, w jakich możemy wykorzystać jego działanie, jest wiele. W medycynie estetycznej są to zwykle zabiegi iniekcyjne lub maska na twarz. Ale masek kolagenowych jest wiele, różnią się one między sobą zastosowaniem, formą zawartego kolagenu, a także dodatkowymi substancjami aktywnymi.

Maski kolagenowe mają szerokie grono zwolenników. Doceniane są przede wszystkim za wielofunkcyjność zastosowań: mogą być podstawą zabiegu lub jego elementem.

Najpopularniejszą formą kolagenu jest tzw. kolagen naturalny (zwierzęcy), najczęściej występujący w formie hydrolizatu lub elastycznych płatów. Kolagen ten doskonale sprawdza się w zabiegach skóry uszkodzonej, wrażliwej lub podrażnionej.

Zastosowanie znajduje po zabiegach inwazyjnych: laserach, peelingach itp. jako środek „uspokajający” skórę głównie z uszkodzoną zewnętrzną barierą. Stosuje się go w tym celu często w formie elastycznych hydrożelowych masek.

Zalety kolagenu naturalnego:

Podstawową jego zaletą jest zdolność do łączenia się z keratyną warstwy rogowej i potwierdzone badaniami bezpieczeństwo stosowania. Kolagen tego typu ma duże zdolności nawilżające i błonotwórcze. Zostawia na skórze cienki film, który zapobiega odwodnieniu naskórka.

Wady…

Niestety, ta forma kolagenu nie posiada zdolności pokonywania bariery naskórkowej (nie może uzupełnić braków kolagenu w skórze oraz nie wpłynie na strukturę skóry właściwej). Zauważalny efekt spłycenia, zmniejszenia widoczności zmarszczek po jego zastosowaniu, jest więc efektem wyłącznie kosmetycznym. Przyznać natomiast należy, że dzięki swojemu działaniu nawilżającemu poprawi stan skóry i jej wygląd wpływając na jej elastyczność i napięcie. Nie posiada jednak zdolności „przebudowywania” głębokich warstw skóry (ujędrniania i zagęszczania).

Wspomagające działanie naturalnego kolagenu pod postacią maski sprawdza się w połączeniu witaminami, minerałami, peptydami, substancjami rozjaśniającymi itp..

Rodzaje masek kolagenowych:

– liftingujące (przeciwstarzeniowe)

– rewitalizujące

– nawilżające

– rozjaśniające

– do cery tłustej (trądzikowe)

Najnowocześniejszą formą kolagenu jest kolagen morski (natywny). Pozyskiwany jest najczęściej ze skór ryb morskich. Ma nieco inną strukturę od kolagenu zwierzęcego.

Ma dużą zdolność do wnikania w głębsze warstwy skóry. Jego działanie określane jest jako ujędrniające i nawilżające.

Oligopeptydy czyli mikrokolagen to cząsteczki białek o niewielkim rozmiarze cząsteczkowym. Jego działanie koncentruje się na naśladowaniu naturalnego kolagenu zawartego w skórze. Stymuluje fibroblasty i wpływa na proces syntezy kolagenu.

Mikrokolagen najczęściej występuje w tzw. maskach profesjonalnych (w gabinetach estetycznych) i bywa łączony z innymi kompleksami peptydowymi i kolagenem wielkocząsteczkowym. Dzięki takiemu połączeniu maska oprócz działania nawilżającego będzie przeciwdziałać procesowi starzenia się skóry.

Efekty zastosowania masek kolagenowych:

– poprawa elastyczności i napięcia skóry

– nawilżenie, zmiękczenie i wygładzenie skóry

– łagodzenie podrażnień i zaczerwienień

– wspomaganie działania pozostałych substancji stosowanych podczas zabiegu

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.