Chrapią mężczyźni i chrapią kobiety, choć te ostatnie rzadko się do tego przyznają… ba, ich mężowie też dość rzadko poza naprawdę bliskimi przyjaciółmi się przyznają… do tego, że ich żony chrapią 😉 A jednak chrapanie nie jest domeną żadnej płci, chrapiemy po równo. Ręka do góry ci, którzy choć raz obmyślali mniej lub bardziej zaawansowane metody uciszenia osoby chrapiącej 😉 Bardziej nerwowi bywają bliscy popełnienia zbrodni w afekcie. Wszystko po to, byleby choć raz przespać spokojnie noc bez denerwujących dźwięków wydawanych przez na pozór spokojnie śpiącą drugą połówkę.
Zanim trafimy do kryminału, warto osobę cierpiącą na chrapanie zabrać do lekarza laryngologa. Jeżeli badanie wykluczy choroby mogące skutkować chrapaniem i nie zostanie wdrożone inne postępowanie, można poddać się likwidującemu chrapanie zabiegowi laserowemu NightLase.
NightLase to zabieg wykonywany laserem Fotona Er:YAG o delikatnym, powierzchniowym działaniu. Skutecznie, bo z około dziewięćdziesięcioprocentową skutecznością, likwiduje chrapanie. Jest bezbolesny, nie wymaga znieczulenia, ani – tym bardziej – narkozy. Trwa od pół godziny do godziny.
Na czym polega laserowe leczenie chrapania?
Na podgrzaniu tkanek (łuki podniebienne, podniebienie miękkie, języczek i boczne powierzchnie nasady języka), które pod wpływem lasera usztywniają się, co redukuje ich drgania (przyczyna drażniącego dźwięku). Działanie termiczne na tkanki powoduje także namnażanie się włókien kolagenowych. Pełny cykl likwidujący chrapanie obejmuje cztery zabiegi w miesięcznych odstępach: bez żadnych dodatkowych „wspomagaczy” w aerozolach, tabletkach i inhalacjach, oczywiście 😉
Czy warto poddać się leczeniu chrapania?
Warto. To duża ulga zarówno dla chrapiącego, jak i dla jego współlokatorów, tym bardziej, że już po pierwszym zabiegu powinno być nieco spokojniej 🙂
Trzeba też pamiętać, że nie leczone chrapanie może doprowadzić do tzw. bezdechu sennego. Chrapiący i jego bliscy często nie zdają sobie też sprawy z tego, że niewystarczający wypoczynek i niewystarczające niedotlenienie (z chrapania, oczywiście) mogą powodować także powtarzające się uczucie niedospania, rozdrażnienia, a nawet bóle głowy.
0 Comments