Laserowe poprawianie elastyczności pochwy – IntimaLase

Posted on
Zespół rozluźnienia pochwy to problem najczęściej dotyczący kobiet:
– po wielokrotnych porodach siłami natury,
– po menopauzie (spadek poziomu hormonów, zanik pochwy)
Rozluźnienie pochwy to także naturalny efekt starzenia się.

Większość kobiet cierpiących na rozluźnienie mięśni dna macicy opisuje swój problem jako utratę elastyczności i tzw. „luźną pochwę”, co negatywnie przekłada się na ich komfort życia oraz pożycie intymne. Co więcej, ów problem jest również odczuwalny przez ich partnerów seksualnych, co powoduje dodatkowy dyskomfort i kompleksy wśród pań cierpiących na ww. problem.

Metody farmakologiczne, ćwiczenie mięśni Kegla oraz inne, nieinwazyjne terapie, nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Bardziej inwazyjne metody chirurgiczne niosą za sobą ryzyko powstania blizn i utraty czucia, oraz wymagają długiego czasu rekonwalescencji.

Nowoczesną i stosunkowo nieinwazyjną terapią jest zabieg IntimaLase, czyli nieablacyjna procedura poprawy elastyczności pochwy. Zabieg z użyciem lasera Fotona Er:YAG to procedura nowoczesna i nieinwazyjna.

Poza efektem obkurczenia się i napięcia tkanki poddawanej zabiegowi, następuje tu proces remodelowania kolagenu i neokolagenezy (powstawania nowego kolagenu). Po zabiegu tkanka staje się bardziej elastyczna („młodsza”) oraz bardziej napięta. Skutkuje to ograniczeniem jej rozszerzania, co korzystnie przekłada się na leczenie zespołu rozluźnienia pochwy.

W każdym naświetlanym miejscu aplikowana jest energia 90J w ramach specjalnej, opracowanej i zastrzeżonej przez Fotonę sekwencji wywołującej natychmiastowe obkurczenie tkanki z jednoczesnym remodelowaniem i inicjacją nowej syntezy kolagenu w błonie śluzowej pochwy.

Jak przebiega zabieg?

Przed przystąpieniem do zabiegu pochwa pacjentki jest płukana płynem dezynfekującym, po czym roztwór jest dokładnie osuszany i usuwany z błony śluzowej. Następnie lekarz nakłada znieczulenie miejscowe (zwykle stosowany jest krem znieczulający, który nakłada się na przedsionek i wejście do pochwy).

Leczenie IntimaLase składa się z dwóch etapów:

Pierwszym jest wprowadzenie do pochwy specjalnego wziernika laserowego (doprowadzenie wiązki lasera). Energia lasera rozkłada się w formie pierścieni. Okrężny adapter 360 stopni powoduje stopniowe naświetlanie wnętrza pochwy. Termalne oddziaływanie lasera remodeluje oraz inicjuje nową syntezę kolagenu w błonie śluzowej.

Pierwszy etap zabiegu IntimaLase. Foto: materiały producenta

Kolejnym etapem jest użycie rękojeści lasera imitującej wiązkę na wprost. Energia frakcjonująca lasera dostarczana jest na cały obszar przedsionka i wejścia do pochwy.

Terapia IntimaLase oceniana jest jako prawie bezbolesna. Niewielki dyskomfort może wystąpić jedynie w drugim etapie, czyli podczas leczenia obszaru wejścia do pochwy.

Drugi etap zabiegu IntimaLase Foto: materiały producenta

Rekomenduje się wykonanie dwóch sesji zabiegowych w odstępie 15 – 30 dni.

Bezpośrednio po zabiegu należy powstrzymać się od aktywności seksualnej przez
72 godziny.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.