Laserowe leczenie nadpotliwości

Posted on
Dotychczas najpopularniejszą metodą leczenia nadpotliwości było ostrzyknięcie problematycznego miejsca toksyną botulinową. Jest to skuteczna i bezpieczna metoda, którą chwali sobie wielu pacjentów. Jednak techniki zabiegowe wciąż się rozwijają, powstają nowe, coraz skuteczniejsze lub bardziej komfortowe metody. Jedną z takich metod w przypadku nadpotliwości jest jej leczenie za pomocą lasera.

W przypadku laserowego usuwania nadpotliwości metod jest kilka, zależne są przede wszystkim od możliwości sprzętu.

Niekiedy wystarczy jedynie poddać wybraną okolicę kilku, a w niektórych przypadkach nawet tylko jednej naświetlającej sesji laserowej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Niekiedy może być odczuwalny niewielki dyskomfort, jednak większość pacjentów określa go jako „do zniesienia”. Ten rodzaj zabiegu jest najmniej inwazyjny, nie wymaga żadnych nacięć czy chirurgicznych ingerencji.

Inną metodą jest laserowe usunięcie gruczołów potowych spod pach. Zabieg należy do nieprzyjemnych, ale nie bolesnych. Do zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe poprzez ostrzyknięcie tkanki podskórnej okolicy pach roztworem soli fizjologicznej i leku znieczulającego. Następnie chirurg wykonuje nacięcia o długości 2-3 mm i wprowadza pod skórę końcówki światłowodu lasera. Poprzez ciepło emitowane przez laser doprowadza do obumarcia wrażliwych na wysoką temperaturę gruczołów potowych. Na koniec zabiegu chirurg za pomocą ssącej kaniuli odsysa je wraz z wcześniej podanym znieczuleniem. Użycie tej metody wymaga dwutygodniowego okresu rekonwalescencji.

Kolejną metodą jest zabieg systemem miraDry® firmy Miramar Labs®, Inc.
Ze strony producenta dowiadujemy się, że polega na emitowaniu precyzyjnych, płytko wnikających i ukierunkowanych dawek energii mikrofalowej w tkankę miękką dołu pachowego pacjenta. Procedura redukcji potu za pomocą systemu miraDry jest bezpieczna, klinicznie udowodniona oraz posiadająca certyfikat FDA. Oceniana jest jako szybka i nieinwazyjna. Musi być wykonywana w gabinecie lekarskim.

Lekarz dostosowuje zabieg dla każdej pachy, bazując na tym, gdzie ulokowane są gruczoły potowe. Skóra pod pachami jest miejscowo znieczulana, aby zapewnić większy komfort podczas zabiegu. Następnie lekarz ustawia pod pachami głowicę miraDry, która dostarcza energię w miejsce znajdowania się gruczołów potowych.

Dla większości pacjentów (ponad 80%) jeden zabieg jest wystarczający. Tylko u nielicznych, u których występuje bardzo zaawansowana nadpotliwość, poleca się wykonać kolejny zabieg.

Metod leczenia nadpotliwości jest kilka, jej wybór zależy od pacjenta oraz oczywiście od konkretnego przypadku. W tej kwestii warto zdać się również na opinię specjalisty.

1 Comments

  1. Sposoby na nadpotliwość | Blog Chirurgicznie Precyzyjny says:

    […] Więcej o tej metodzie znajdziecie tutaj […]

Leave a comment

Your email address will not be published.