Dobry kwas hialuronowy, czyli jaki?

Posted on
kwas hialuronowy,medycyna estetyczna
Kwas hialuronowy to najpopularniejszy wypełniacz stosowany w medycynie estetycznej. Chwalony przez specjalistów za niemal zupełny brak powikłań pozabiegowych i uwielbiany przez pacjentki za szybkie i widoczne efekty. I jedna, i druga strona, mają powody do zadowolenia.
Jednak kwas kwasowi nierówny.
Na czym polega różnica?

Wiadomo, że kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie człowieka. Spora część tej substancji występuje w skórze, stąd też, gdy z wiekiem znacząco go ubywa, zauważamy u siebie zmiany w wyglądzie, gęstości i jakości skóry, i tkanek.

Skąd zatem bierze się kwas hialuronowy podawany nam w gabinecie medycyny estetycznej?

Powstaje w wyniku procesu technologicznego, w którym wykorzystywane są genetycznie zmodyfikowane bakterie wytwarzające identyczny z ludzkim kwas hialuronowy. Aby preparat nie uczulał i nie wywoływał stanów zapalnych, kolejnym procesem jest oczyszczenie go z bakterii. Na tym etapie pojawia się pierwsza różnica pomiędzy preparatami rożnych marek: tzw. stopień oczyszczenia – im preparat jest czystszy, tym bezpieczniejszy i trwalszy (lepszy jakościowo).

Preparaty z kwasem hialuronowym różnią się między sobą także gęstością, czyli stopniem usieciowania. Im mocniejsze usieciowanie, tym gęstszy preparat, a co za tym idzie – bardziej trwały efekt (choć zmniejszają się jego właściwości nawilżające).

Uwaga! Pomysłowych i chcących zaoszczędzić przestrzegam: bardzo gęsty kwas hialuronowy nie nadaje się do wszystkich zabiegów!

Stopień usieciowania kwasu hialuronowego również powstaje w wyniku procesu technologicznego – konkretniej: łączenia się i zagęszczenia cząstek.

W wyniku usieciowania, w zależności od jego stopnia, do dyspozycji mamy preparaty:

bardzo gęsty kwas hialuronowy konsystencją przypominający bardzo stężałą galaretę lub niekiedy nawet plastelinę – jest to typowy „wypełniacz”, najczęściej stosowany w zabiegach wolumetrycznych.

kwas o średnim usieciowaniu, (konsystencją przypomina kisiel) który służy np. do wypełniania ust, drobnych zmarszczek itp.

nieusieciowany kwas hialuronowy z silnym działaniem nawilżającym. Jego wodnista konsystencja sprawia, że najczęściej podawany jest na skórę w formie mezoterapii. Ten kwas ma najkrótszą trwałość.

Producenci preparatów kwasu hialuronowego stale poszerzają swoja ofertę, pracują nad preparatami, które mają zapewnić większą trwałość, bezpieczeństwo i komfort stosowania.

W niektórych preparatach stosowana jest, na przykład, kombinacja kwasu hialuronowego o wysokiej i niskiej masie cząsteczkowej, dzięki czemu jest on bardzo dobrze usieciowany, a więc trwalszy, a jednocześnie bardziej płynny, co ułatwia podanie go pacjentowi.

Rożnica w stopniu oczyszczenia preparatu może pojawić się także w preparatach dopuszczonych do legalnego użytku, jednak warto na nią zwrócić uwagę.

I, co ważne, zawsze sprawdzajmy, czy preparat ma znak „CE„ świadczący o dopuszczeniu do legalnego obrotu.

Więcej o tym jak poznać „legalny” preparat znajdziecie tutaj: Jak rozpoznać dobry preparat medycyny estetycznej

1 Comments

  1. Karolina :) says:

    Ja robiłam ostatnio wypełnienie ust i do tej pory (3 miesiace po) ciesze sie pięknymi i naturalnie wyglądającymi ustami. Slyszalam ze efekt utrzymuje sie do roku – czy moze ktos to potwierdzic z doswiadczenia? Bo będę raczej chciała powtórzyć ten zabieg i chcialabym wiedziec jak to wygląda rzeczywiście 😛

Leave a comment

Your email address will not be published.