Korekta powiek – blepharoplastyka

Posted on
blepharoplastyka,korekta powiek

Korekta powiek górnych lub/i dolnych, czyli zabieg nazywany blepharoplastyką, jest w chirurgii plastycznej jednym z zabiegów mniej inwazyjnych. To zabieg który potrafi odmłodzić twarz, nadać jej łagodniejszego i bardziej pogodnego wyrazu…

O to, jak przebiega blepharoplastyka zapytałam dr n. med. Fabiana Urbana

Małgorzata Maksjan: Czy istnieje skuteczne chirurgiczne rozwiązanie problemu opadających powiek?

dr n. med. Fabian Urban: Tak. Skutecznym w tym przypadku zabiegiem chirurgicznym jest blepharoplastyka, czyli korekta powiek. Może być wykonana zarówno w przypadku powiek górnych jak i dolnych.

M.M: Dlaczego powieki opadają?

dr n. med. Fabian Urban: Ptoza, czyli opadanie powiek, najczęściej spowodowane jest wiekiem i zmianami zachodzącymi w organizmie. Zdarza się jednak, że problem dotyczy nawet bardzo młodych ludzi (ptoza wynikająca z budowy anatomicznej). Ptoza może być także efektem przepuklin tłuszczowych dolnej powieki.

M.M: Jakie są wskazania do korekty powiek?

dr n. med. Fabian Urban: Przede wszystkim opadająca, luźna, rozciągnięta lub nieestetycznie marszcząca się skóra powiek, ale nie tylko. Wskazaniem do blepharoplastyki mogą być także: nadmiar tłuszczu czyli nadmiar tłuszczu dolnych powiek, zmniejszone pole widzenia spowodowane nadmiarem opadniętej skóry i worki pod oczami (uwypuklony tłuszcz oczodołowy) Z zasady powinno być tak, że nad linią górnych rzęs widoczne są około 2 – 3 milimetry powieki. Jeżeli jest mniej, można myśleć o zabiegu. Jednak rzeczywiście sprawa jest bardzo indywidualna i nie należy tu uogólniać.

M.M: A jak przebiega operacja powiek?

dr n. med. Fabian Urban: Plastyka powiek to dość nieskomplikowany, a przy tym efektowny zabieg po którym pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Oczywiście, jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań.

Plastyka powiek dolnych polega na wykonaniu nacięcia poniżej brzegu rzęsowego, co po operacji jest praktycznie niewidoczne; następnie oddziela się skórę do dolnego brzegu oczodołu, jeżeli jest taka potrzeba nacina się przegrodę oczodołową i usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej likwidując worki tłuszczowe pod oczami. Ostatnim etapem tego zabiegu jest usunięcie nadmiaru skóry w odpowiedniej ilości, aby nie doszło do wywinięcia powieki. Zszycie rany kończy ten krótki zabieg.

Korekta powiek górnych polega na nacięciu powieki w zmarszczce naturalnej, następnie wycina się nadmiar skóry i usuwa tłuszcz spod mięśnia okrężnego oka, co znacznie pogłębia górną część powieki. Ranę zszywa się bardzo cienką nitką tak, że blizna jest praktycznie niewidoczna.
Zabieg blepharoplastyki
wykonuje się w znieczuleniu miejscowym

M.M: Czy są jakieś przeciwwskazania?

dr n. med. Fabian Urban: Przede wszystkim poważne choroby, jak cukrzyca, nadczynność tarczycy (nie leczone!), choroby serca, nadciśnienie i oczywiście choroby oczu. Przed zabiegiem nie należy przyjmować żadnych leków. Do kwalifikacji konieczne są także standardowe badania krwi.

M.M: Jak długo utrzymują się efekty?

dr n. med. Fabian Urban: Efekt zabiegu może utrzymać się nawet do dziesięciu, dwudziestu lat. Jednak jest to zależne od indywidualnych cech pacjenta.

M.M: Kiedy możemy wrócić do codziennych czynności (pracy)?

Blepharoplastyka chirurgia plastyczna

dr n. med. Fabian Urban: Jak tylko zejdzie opuchlizna. Standardowo jest to około siedmiu dni, choć w zasadzie wszystko zależy od samopoczucia i indywidualnej oceny pacjenta. Jeżeli ewentualne drobne siniaczki lub opuchlizna nie są dla niego na tyle dużym dyskomfortem, żeby pozostać w domu, może bez problemu wrócić do pracy pod warunkiem, że nie jest ona mocno obciążająca (wysiłkowo) dla organizmu.

M.M: Kiedy będziemy mogli cieszyć się ostatecznym efektem po operacji plastycznej powiek?

dr n. med. Fabian Urban: Ostateczny efekt uwidacznia się zaraz po zejściu opuchlizny. Oczywiście z czasem zmniejsza się również widoczność śladów po nacięciu, jednak jak już wspomniałem, przeprowadza się je w miejscach naturalnego załamania powieki, więc są one praktycznie niewidoczne.

M.M: Czy poleca doktor blepharoplastykę?

dr n. med. Fabian Urban: Tym, którzy mają do niej wskazania, tak! To zabieg z niemalże natychmiastowym efektem, który może odmłodzić nasz wygląd o parę ładnych lat.

chirurg plastyczny SzczecinDr n. med. Fabian Urban – specjalista chirurgii plastycznej, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.