Korekta czubka nosa

Posted on
korekta czubka nosa
Zwężenie części chrzęstnej (czubka) nosa najczęściej wykonywane jest u osób, których nos określany jest potocznie jako „kartoflany” lub „kulkowaty” 😉 Operacja polega na wymodelowaniu: zwężeniu, skróceniu, podniesieniu lub obniżeniu czubka nosa.

Przed zabiegiem korekty nosa bardzo ważna jest konsultacja z chirurgiem plastycznym, podczas której dokładnie omówimy nasze oczekiwania, a chirurg ustali, czy technicznie możliwe jest osiągnięcie oczekiwanego przez nas efektu i to, jaki zakres operacji będzie konieczny w tym przypadku.

Operacje korekty części chrzęstnej nosa przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, lub miejscowym; zależy to m.in. od zakresu operacji.

Plastyka nosa chrzęstnego wykonywana jest najczęściej techniką dostępu zamkniętego. Oznacza to, że cięcie przeprowadzane jest w przedsionkach nosa, co pozwala na uniknięcie widocznych śladów ingerencji chirurgicznej.

Przebieg operacji zależny jest od jej celu i tak:

1. Obniżenie czubka nosa (nos zadarty) polega na usunięciu środkowej części chrząstek skrzydełkowych nosa

2. Podniesienie czubka nosa polega na zszyciu dwóch chrząstek skrzydełkowych.

3. Gdy chcemy zwęzić zbyt szerokie nozdrza, usuwana jest boczna część skrzydełek nosa

4. W przypadku zbyt wypukłych nozdrzy dokonuje się niewielkich wycięć chrząstek następnie zszywając je w taki sposób, aby uzyskać odpowiednie wymodelowanie nosa.

Korekta części chrzęstnej nosa trwa 1 – 1,5 godziny. Jeżeli zabieg przeprowadzony był w znieczuleniu miejscowym, tego samego dnia pacjent może wrócić do domu. Jeżeli wymagana była narkoza, pacjent pozostaje w klinice jeszcze dobę.

Po zabiegu zakładany jest opatrunek w postaci gipsu, plastrów modelujących i setonów. Ma on na celu stabilizację nosa. Uprzedzając pytanie: setony, to tampony opatrunkowe umieszczane w dziurkach nosa. Niestety, uniemożliwiają oddychanie (konieczne jest oddychanie przez usta), nie trwa to jednak długo (usuwane są po 1 – 3 dniach od zabiegu). Niekiedy zamiast setonów stosowane są miękkie płytki silikonowe, które cechuje dużo większy komfort noszenia.

Dla powodzenia zabiegu, o czym warto pamiętać, konieczne jest bezwzględne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny, a efekty korekty części chrzęstnej nosa są trwałe.

2 Comments

  1. Katja says:

    Czy moglabym liczyc na polecenie mi lekarza specjalizujacego sie w obnizeniu czubka nosa zbyt krotkiego i zadartego? Nie jest to latwa operacja bo lekarz, ktory mnie operowal i zafundowal mi taki zadarty nos nie chcial sie podjac operacji poprawkowej, twierdzil, ze to zbyt skomplikowane. Mam jednak nadzieje, ze sa lekarze, ktorzy by sie tego podjeli i maja doswiadczenie.

    1. Małgorzata says:

      Dzień dobry,chętnie pomogę 🙂 Proszę o kontakt mailowy:malgorzata@estetykaichirurgia.pl

Leave a comment

Your email address will not be published.