Komórki tłuszczowe – czy można je spalić?

Posted on
komórki tłuszczowe

Mają tylko od 10 do 200 tysięcznych milimetra, a wielu osobom mogą spędzać sen z powiek. Bywają też przyczyną wielu kompleksów. To przez nie wylewamy siódme poty na siłowni i odmawiamy sobie pysznego serniczka… Wiecie, o czym mowa? O komórkach tłuszczowych w naszym organizmie.

Mimo że zdarza nam się tyć i chudnąć niemalże naprzemiennie, ilość komórek tłuszczowych w naszym organizmie ustalona zostaje we wczesnym okresie życia i nie ulega zmianie. Zatem, gdy tyjemy, nie zmienia się ich ilość w organizmie, a jedynie ich wielkość. Rozmiar komórek tłuszczowych i to, czy zostaną „napełnione” tłuszczem, czy nie, zależy od sposobu odżywiania się i trybu życia. U osób otyłych komórki mogą stać się nawet trzy razy większe niż u osób z prawidłową masą ciała.

Czy komórki tłuszczowe można „spalić” podczas ćwiczeń?

Nie. Gdy tracimy tłuszcz, komórka tłuszczowa nadal pozostaje na swoim miejscu (pod skórą) i jedyne, co się dzieje, to ulega ona zmniejszeniu: kurczy się, co przekłada się na wizualny efekt wyszczuplenia ciała.

Tkanka tłuszczowa stanowi pewnego rodzaju zapasowe źródło energii dla organizmu. Jej głównym zadaniem jest magazynowanie tłuszczu pod postacią trójglicerydów. Gdy organizm traci energię, zaczyna uwalniać hormony i enzymy, które dają sygnał komórkom tłuszczowym, aby zaczęły wykorzystywać zmagazynowane zapasy tłuszczu (czyli energii). 😉

Czy są jakieś normy ilości tłuszczu?

Komórki tłuszczowe

Tak. Dla kobiety o wadze mieszczącej się w przewidzianej normie jest to 20 – 25 procent masy całkowitej. U mężczyzn jest to 15 – 20 procent.

Pamiętajmy zatem, że tłuszcz, to jedynie zapasowe źródło energii dla organizmu; w nadmiarze może skutkować poważnymi chorobami.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.