Jak wyglądają pierwsze chwile po operacji plastycznej?

Posted on
jak wyglądają pierwsze chwile po operacji plastycznej
Do operacji plastycznej przygotowujemy się długo. Przechodzimy kilka faz podczas których dojrzewa w nas decyzja o poddaniu się zabiegowi, zastanawiamy się nad rzeczywistą potrzebą operacji, analizujemy, pytamy, szukamy odpowiedniej kliniki.
Gdy wszystko jest już dopięte na ostatni guzik i mamy za sobą konsultację z chirurgiem plastycznym który zakwalifikował nas do zabiegu, stawiamy się w dniu operacji w wybranej klinice, w umówionym wcześniej terminie. Jak wygląda dzień zabiegu opisałam we wcześniejszym materiale (https://www.blogchirurgicznieprecyzyjny.com/jak-wyglada-dzien-operacji/).
Często jednak zastanawiamy się, jak wyglądają pierwsze chwile po operacji plastycznej? Najczęstszą obawą związaną z momentem obudzenia się po zabiegu jest to, czy będziemy odczuwać ból i czy od razu wrócimy do pełnej przytomności.

Z sali operacyjnej po zakończeniu zabiegu trafiamy do sali tzw. pooperacyjnej, gdzie możemy spokojnie dojść do siebie. W chwili opuszczenia sali operacyjnej z reguły znajdujemy się w półśnie będącym efektem zastosowanych środków anestetycznych i przeciwbólowych. To, jak długo będziemy w tym stanie, zależy także od indywidualnych predyspozycji organizmu. Z reguły „kontaktowi” jesteśmy od razu po obudzeniu, ale raczej nie jest to stan pełnej świadomości.

Możliwe jest, że będziemy odczuwać senność,co jest zupełnie naturalne. Większość pacjentów dochodzi do siebie po 15-30 minutach. Z mojego doświadczenia wynika, że obudzeniu się towarzyszy uczucie, które można określić: „przecież sekundę temu zamknęłam oczy, a to już po wszystkim” 😉 To najczęściej wypowiadane zdanie pacjentów po przebudzeniu.

Nie ma takiej możliwości, żebyśmy odczuwali jakiekolwiek dolegliwości bólowe. W większości przypadków na sali pooperacyjnej otrzymujemy środki przeciwbólowe w kroplówce.

Wiele zależy też od rodzaju operacji. Środki przeciwbólowe typu morfina przyjmujemy nie dłużej, niż dobę po zabiegu. Następnie, jeżeli zachodzi taka konieczność, dostajemy doustne środki przeciwbólowe. Nie musimy obawiać się bólu, gdyż w razie konieczności otrzymamy dodatkową porcję środków przeciwbólowych, aby czas po operacji nie stanowił dla nas jakiegokolwiek dyskomfortu. Cztery do sześciu godzin po przebudzeniu możemy zjeść lekkostrawny posiłek. Według zaleceń profilaktyki przeciwzakrzepowej wskazane jest zachęcenie pacjenta do jak najszybszej aktywności (wstania z łózka). Jednak nic na siłę, najważniejsze jest indywidualne podejście i dbałość o komfort pacjenta.

Przez kolejną dobę, jeżeli chirurg nie zaleci inaczej, możemy we własnym tempie wracać do normalnej aktywności (oczywiście według wskazań i ograniczeń wynikających z odbytej operacji)

W zależności od przebytego zabiegu i decyzji lekarza klinikę opuszczamy trzeciego dnia po operacji. Wówczas jesteśmy zaopatrzeni w niezbędne środki przeciwbólowe i leki. Otrzymujemy także listę zaleceń pooperacyjnych, których powinniśmy bezwzględnie przestrzegać. W razie konieczności możemy w dowolnym momencie skonsultować z kliniką wszelkie problemy lub wątpliwości.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.