Jak wygląda dzień operacji?

Posted on
Stres „na chwilę przed poddaniem się zabiegowi operacji plastycznej” towarzyszy niemal każdemu. U każdego przebiega inaczej; jedni odczuwają go silniej, drudzy słabiej. Nawet pacjenci, którym towarzyszy uczucie ekscytacji tym, że już za chwilę pozbędą się kompleksów i zaczną życie z nowym, lepszym wyglądem, pojawia się uczucie niepewności, co czeka ich za zamkniętymi drzwiami sali operacyjnej i jak będzie wyglądał „ten dzień”?

Zapewniam, że nie jest tak strasznie, jak podpowiada nam wyobraźnia!

Z reguły pierwszą konsultację i spotkanie z chirurgiem, który będzie przeprowadzał nasz zabieg, mamy za sobą już kilka tygodni wcześniej (zdarzają się tzw. operacje „last minute”, czyli takie kiedy konsultacja odbywa się w dniu zabiegu, jednak dotyczy to głównie pacjentów z daleka (z zagranicy), gdy wcześniejszy przyjazd wyłącznie na konsultację nie jest możliwy). Podczas konsultacji omówiliśmy z chirurgiem szczegóły zabiegu, nasze oczekiwania i ewentualne konsekwencje, wiemy więc, czego oczekiwać. Od chirurga dostajemy także listę zaleceń przedoperacyjnych, które najczęściej wyglądają następująco:

  •  7 dni przed zabiegiem zalecane jest przyjmowanie Rutinoscorbinu 3×2 tabletki dziennie,
  •  Dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno zażywać aspiryny ani żadnych jej pochodnych,
  • Zabrania się zażywania środków zawierających kwas acetylosalicylowy,
  •  Zabrania się zażywania Witaminy E oraz spożywania czosnku na dwa tygodnie przed zabiegiem,
  • Niewskazane jest, aby termin zabiegu pokrywał się z terminem menstruacji,
  •  W dniu zabiegu nie można być chorym, ani przeziębionym,
  • W dniu zabiegu należy być na czczo,
  • Tydzień przed zabiegiem należy nie pić alkoholu,
  • Należy usunąć tipsy z paznokci; dopuszczalny jest bezbarwny lakier.

Dodatkowo jesteśmy proszeni o wykonanie badań, które określą nasz stan zdrowia. Badania te można wykonać „na własną rękę”, lub bezpośrednio w klinice, w dniu zabiegu.
Lista badań:

– Grupa krwi
– Morfologia
– Czas krzepnięcia krwi, APTT
– Poziom cukru
– TSH
– USG piersi (w przypadku operacji piersi)
– antygen HBS AG
– anty HCV
– Szczepienia żółtaczkowe (wskazane, nieobowiązkowe)
– EKG: Kobiety po 60 roku życia / Mężczyźni po 55 roku życia

Wyniki badań muszą być aktualne (wykonane nie wcześniej niż na dwa tygodnie przed zabiegiem, za wyjątkiem USG – ważne pół roku)

W klinice stawiamy się rano, oczywiście na czczo (żadnej kawy, czy gumy do żucia!).
Wita nas personel recepcji i pielęgniarki. Dostajemy do wypełnienia niezbędne dokumenty, pielęgniarka pobiera krew do badań. Na operację czekamy w komfortowym pokoju przeznaczonym dla pacjentów, w którym do naszej dyspozycji pozostaje telewizor, internet, łazienka i pozostałe udogodnienia. Gdy zbliża się czas operacji, jesteśmy proszeni o umycie się specjalnym środkiem antybakteryjnym oraz dostajemy do ubrania jednorazową piżamę oraz klapki i czepek na głowę. Czeka nas jeszcze rozmowa z anestezjologiem, który poinformuje nas o znieczuleniu i odpowie na nasze pytania. Na życzenie możemy również otrzymać premedykację, która pozwoli nam się wyciszyć i zmniejszyć odczucie stresu. Gdy nadejdzie wyznaczona godzina operacji, pielęgniarki zabierają nas na salę operacyjną. Tam rozpoczyna się zabieg.
Pamiętajmy, że w każdym momencie możemy się wycofać z zabiegu, decyzja należy tylko do nas!

2 Comments

  1. Jak wyglądają pierwsze chwile po operacji plastycznej? | Blog Chirurgicznie Precyzyjny says:

    […] Gdy wszystko jest już dopięte na ostatni guzik i mamy za sobą konsultację z chirurgiem plastycznym który zakwalifikował nas do zabiegu, stawiamy się w dniu operacji w wybranej klinice, w umówionym wcześniej terminie. Jak wygląda dzień zabiegu opisałam we wcześniejszym materiale (http://www.blogchirurgicznieprecyzyjny.pl/jak-wyglada-dzien-operacji/). […]

  2. Zanim zdecydujesz się na zabieg – konsultacja ze specjalistą | Blog Chirurgicznie Precyzyjny says:

    […] O najczęstszych zaleceniach przedoperacyjnych pisałam już wcześniej – LINK […]

Leave a comment

Your email address will not be published.