Jak rozpoznać dobry preparat do zabiegów medycyny estetycznej?

Posted on
Coraz więcej osób, decydując się na zabieg medycyny estetycznej, bierze pod uwagę to, w jakim gabinecie będzie on wykonywany. Pacjenci szukają uprawnionego do wykonywania tego rodzaju zabiegów lekarza. I dobrze.
Oczywiście, renomowana klinika powinna być gwarantem wysokiej jakości preparatów. Uważam jednak, że sami też powinniśmy być zorientowani, na co zwrócić uwagę w przypadku preparatu, aby mieć pewność , że jesteśmy bezpieczni.

W Europie zarejestrowanych jest około 100 wypełniaczy z kwasem hialuronowym, drugie tyle to preparaty niezarejestrowane, często niebezpieczne. Decydując się na zabieg wypełniana zmarszczek lub powiększania ust, będąc już w gabinecie lekarskim, odczuwamy stres związany z obawami przed bólem. Wypytanie o preparat jest z reguły ostatnią rzeczą, jaka przychodzi nam do głowy. Nie zawsze wiemy też, o co pytać. Nawet, jeżeli przeczytamy skład preparatu i jego nazwę, będzie nam ciężko osądzić, czy jest on bezpieczny, czy nie.
Co możemy zrobić?

Najprościej będzie sprawdzić, czy dany preparat oznaczony jest znakiem (certyfikatem) CE i/lub FDA.
Certyfikat FDA oznacza, że preparat jest dopuszczony do użytku przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Pozyskanie takiego oznaczenia wymaga od producenta szeregu dokumentów: badań nad bezpieczeństwem produktu, których podmiotem są dziesiątki pacjentów różnych narodowości, w rożnym wieku. FDA przed przyznaniem certyfikatu analizuje również, jakie efekty daje produkt w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku preparatami. Obserwacje, które producent przekazuje do FDA, muszą być poparte minimum kilkuletnimi, potwierdzonymi przez niezależne instytucje, badaniami.

Certyfikat CE (z francuskiego: Conformité Européenne) oznacza zgodność produktu z dyrektywami Unii Europejskiej, daje gwarancję, że przeszedł pozytywnie specjalistyczne badania i spełnia przewidziane dla niego podstawowe normy jakości i bezpieczeństwa.

CE-certyfikat

Uwaga na podróbki!

Zwracajmy szczególną uwagę na wygląd znaku CE, ponieważ chińscy producenci, którzy umieszczają na swoich wyrobach bardzo podobny znak – logo China Export, różniący się od oryginalnego symbolu CE tylko jednym detalem i mniejszym odstępem pomiędzy literami.

Logo China Export (po lewej) niewiele różni  się oryginalnego symbolu CE

Fot.: od Red Pen.pl Agencja PR/muratorplus.pl
Fot.: od Red Pen.pl Agencja PR/muratorplus.pl

 

2 Comments

  1. Skąd bierze się kwas hialuronowy podawany nam w gabinecie medycyny estetycznej? | Blog Chirurgicznie Precyzyjny says:

    […] Więcej o tym jak poznać „legalny” preparat znajdziecie tutaj: Jak rozpoznać dobry preparat medycyny estetycznej […]

  2. Bezpieczne piękno | Blog Chirurgicznie Precyzyjny says:

    […] Decydując się na zabieg wypełniania zmarszczek lub powiększania ust, będąc już w gabinecie medycyny estetycznej, odczuwamy stres związany z obawami przed bólem. Wypytywanie o preparat jest z reguły ostatnią rzeczą, jaka przychodzi nam do głowy. Nie zawsze wiemy też, o co pytać. Nawet, jeżeli przeczytamy skład preparatu i jego nazwę, będzie nam ciężko osądzić, czy jest on bezpieczny, czy nie. Więcej o tym, jak sprawdzić czy preparat jest bezpieczny, znajdziecie TUTAJ […]

Leave a comment

Your email address will not be published.