Jak rozciągnąć skórę? I po co?

Posted on
„Rozciągnięcie” skóry przy pomocy ekspandera tkankowego umożliwia organizmowi wytworzenie skóry „dodatkowej”, potrzebnej do rekonstrukcji. Zrekonstruować za pomocą nowowyhodowanej skóry możemy ubytki na niemal dowolnej części ciała.

Silikonowy, pusty balon (a właściwie woreczek) jest umieszczany pod skórą, w pobliżu miejsca operacji lub w samym miejscu operacji, a następnie stopniowo napełnia się go solą fizjologiczną, co powoduje, że skóra zaczyna się rozciągać (rosnąć).

Jest najczęściej używany do rekonstrukcji piersi po mastektomii, stosowany jest także do naprawy skóry uszkodzonej przez wady wrodzone, uszkodzenia powypadkowe i do niektórych zabiegów kosmetycznych.

W przypadku rekonstrukcji piersi cały proces trwa dość długo. Od wszczepienia ekspandera do umieszczenia silikonowego implantu musimy uzbroić się w cierpliwość na 3 – 4 miesiące. Czekają nas wizyty u lekarza, który będzie stopniowo dopełniał solą fizjologiczną ekspander aż do uzyskania pożądanej wielkości. Wówczas ekspander wymieniany jest na stały implant silikonowy.

Ekspander tkankowy Beckera

Nadaje się do wykonania rekonstrukcji piersi podczas jednej operacji – po wypełnieniu płynem do pożądanej wielkości nie trzeba go usuwać, lecz pozostaje on pod skórą na stałe, jako implant. Decyzja o jego użyciu musi być dokładnie skonsultowana pomiędzy chirurgiem a pacjentką.

Alternatywą polecaną przez chirurgów dla pacjentek chcących poddać się rekonstrukcji piersi jest przeszczep skórno – mięśniowy. Operacja polega na pobraniu fragmentu mięśnia wraz z pokrywającymi go skórą i tłuszczem i przeszczepieniu w wytworzoną kieszeń podskórną, tam gdzie chirurg uformuje pierś (miejsce po mastektomii).

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.