Implanty piersi – rodzaje i rozmiary implantów

Na rynku istnieje wiele implantów piersiowych, różniących się od siebie wzajemnie kształtem, rodzajem wypełnienia, profilem i innymi czynnikami. Tak bogata oferta to efekt wciąż rosnącej popularności zabiegów powiększania biustu.

Bez względu na różnice wizualne, implanty piersiowe zbudowane są z zewnętrznej torebki (pokrycia) wykonanej z polimeryzowanej gumy silikonowej, która gwarantującej  sprężystość i wytrzymałość. Dla większego bezpieczeństwa torebka ma jeszcze jedną, wewnętrzną warstwę, zapewniającą odporność na rozerwanie i zapobiegającą przenikaniu cząsteczek z wnętrza implantu do organizmu pacjentki.

Na tym kończą się cechy wspólne implantów.  Jakie są różnice?

 Powierzchnia:

Powierzchnia implantu może być gładka lub teksturowana albo nawet pokryta tytanową powłoką.

  • implanty o powierzchni gładkiej nie cieszą się obecnie zbyt dużą popularnością i uchodzą za przestarzały i powoli wychodzący z użycia rodzaj implantu.
  • powierzchnia teksturowana ma zapewnić implantowi wrażenie „aksamitności” w dotyku. Ze względu na to, że powierzchnia nie jest idealnie gładka, implant lepiej zrasta się z piersią i nie zmienia swojego miejsca położenia. Użycie tych implantów często bywa kojarzone ze zmniejszonym ryzykiem kontraktury kapsułkowej, która jest najczęściej spotykanym powikłaniem po augmentacji.
  • powłoka tytaniczna – okazała się tak dobrze tolerowana przez ludzki organizm, że ma szansę zastąpić dotychczas używany poliuretan, ale to nadal raczej nowinka na rynku.
  • Implanty piersi Klinika Artplastica

Rodzaj wypełnienia:

Wyróżniamy trzy rodzaje wypełnienia implantów piersiowych:

  • silikon spoisty – najpopularniejszy rodzaj wypełnienia, uważany za najlepiej imitujący strukturę ludzkiego ciała. Spoistość cząsteczkowa żelu silikonowego umożliwia zachowanie kształtu implantu, obniża ryzyko przepuszczenia mikrocząsteczek silikonu przez torebkę i zapobiega wyciekaniu silikonu w przypadku ewentualnego rozerwania osłonki.
  • roztwór soli fizjologicznej. Zaletą zastosowania implantu z tym wypełniaczem jest przede wszystkim to, że wymaga minimalnego cięcia chirurgicznego. Najpierw bowiem wkłada się implant, a potem napełnia się go roztworem.
  • ekspandery Bakera, czyli implanty w wypełnieniem kombinowanym. Wszczepienie tych implantów polega na tym, że do piersi pacjentki za pomocą niewielkiego nacięcia wprowadza się implant wypełniony częściowo żelem silikonowym, a po umieszczeniu go w docelowym miejscu, dopełnia się roztworem soli fizjologicznej.

Podział według profilu:

Profil (projekcja) implantu jest miarą jak daleko, czyli na ile centymetrów pierś zostanie wypchnięta do przodu. Pozwala to bardziej precyzyjnie dopasować implant do poszczególnej Pacjentki.

 Profile implantów:

  • Profil niski (Low) – idealny dla kobiet o szerokiej klatce piersiowej, które jednak nie chcą mieć zbyt dużego powiększenia
  • Profil średni (Moderate)
  • Profil wysoki (High) i Profil bardzo wysoki (Ultra lub Extra High) – przeznaczony dla kobiet o stosunkowo wąskich klatkach piersiowych, oczekujących znaczącego rezultatu zabiegu

Niektóre firmy (np.: Allergan) wprowadziły także rozróżnienie pod względem kształtu podstawy implantu. Podstawa może być idealnie okrągła lub w kształcie elipsy pionowej lub poziomej. To także pozwala dobrać implant najodpowiedniejszy do budowy klatki piersiowej oraz oczekiwań pacjentki.

implanty piersi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here