Świąd i ból odbytu, o ile występują incydentalnie, dla większości chorych nie są symptomem alarmującym. Błąd. Krwawienie z odbytu, jeśli zdarza się rzadko, także nie mobilizuje chorych do wizyty u proktologa. Także błąd. Wszystkie trzy objawy, niezależnie od tego, czy występują oddzielnie, czy razem, mogą wskazywać na rozwijającą się lub już rozwiniętą chorobę hemoroidalną. O tym, jak leczyć hemoroidy w różnych stadiach i – co ważniejsze – jak chorobę hemoroidalną rozpoznać, rozmawiam z proktologiem, dr n. med. Maciejem Józefowiczem z Kliniki Beauty Group w Szczecinie.
Bchp: Niby chorobę hemoroidalną dawno już jako populacja oswoiliśmy, niby potrafimy się z niej nawet śmiać i traktować jako często występującą, więc normalną… ale jednak, gdy zaczynamy o hemoroidach rozmawiać, każdy odżegna się i powie: „Mnie i mojej rodziny ten problem nie dotyczy!”.
Dr n. med. M. Józefowicz: Z różnych powodów prawie każdy tak powie. A najczęstszym powodem jest wstyd. Jeśli w grę wchodzi jakiekolwiek schorzenie proktologiczne, to wstyd jest często pierwszym odruchem chorego. Niepotrzebnie. Przychodząc do lekarza z najmniejszymi nawet wątpliwościami można oszczędzić sobie później leczenia choroby w bardziej zaawansowanym stadium.
Bchp: A można cierpieć na chorobę hemoroidalną i o tym nie wiedzieć?
Dr n. med. M. Józefowicz: Można. Pierwsze stadia choroby hemoroidalnej mogą przebiegać całkowicie bezobjawowo. Rozwój choroby zależny jest od wielu czynników takich, jak: brak ruchu, siedzący tryb życia, czy problemy z dietą (brak lub zbyt mało błonnika, zbyt mało płynów) albo trawieniem oraz zaparciami. Pierwszym konkretnym objawem, który powinien zaalarmować nas do diagnozy proktologicznej, może być krwawienie a także świąd i pieczenie, czasem ból, pojawiający się najczęściej po wypróżnieniu. Warto wspomnieć, że te dolegliwości nie muszą być uporczywe i najczęściej pojawiają się naglę nawet u osób cieszacych się dobrym zdrowiem. Natomiast obecność krewi na papierze toaletowym lub na stolcu jest objawem, którego nie powinno się bagatelizować a jego wystapienie wymaga konsultacji z lekarzem.
Bchp: W jaki sposób leczymy hemoroidy?
Dr n. med. M. Józefowicz: To zależy od zaawansowania choroby. Zaczynamy od sposobów najprostszych, czyli zalecenia pacjentowi odpowiedniej, lekkostrawnej, nie zapierającej bogatoresztkowej diety. Czasem uzupełniamy to postępowanie poprzez podawanie łagodnych środków rozluźniających stolec, bądź przeczyszczających, by w dalszej części leczenia – o ile będzie to potrzebne – wprowadzić leczenie farmakologiczne (doustne i miejscowe). Leczenie zabiegowe stosujemy wtedy, gdy stopień zaawansowania choroby wymaga już interwencji chirurgicznej. Może to być hemoroidektomia tradycyjna (operacja) lub laserowa. Zabieg z użyciem laserów jest bezkrwawy, krótszy i pozwala niemal natychmiast wrócić do codziennych zajęć.
Bchp: Czy laser może być wykorzystany w każdym etapie choroby?
Dr n. med. M. Józefowicz: Zabiegi laserowe rozpoczynamy od drugiego stopnia choroby hemoroidalnej i przeprowadzamy także w trzecim i czwartym stopniu choroby. Oczywiście im szybciej wykonamy zabieg, tym szybciej pozbędziemy się problemu. Do trzeciego i czwartego stopnia choroby najlepiej nie dopuścić.
Bchp: Czy ten zabieg boli?
Dr n. med. M. Józefowicz: Odczucie bólu podczas zabiegu zawsze ma charakter indywidualny i zależy od progu czucia bólu pacjenta, ale trzeba przyznać, że zabieg laserowy minimalizuje możliwość wystąpienia dolegliwości bólowych i powikłań pozabiegowych. Laseroterapia jest jednak z pewnością dużo korzystniejsza dla pacjenta, niż hemoroidektomia otwarta, czy zamknięta, w formie zabiegu operacyjnego z wycięciem żylaków.
duzo teraz opinii o ziołach procto vitale i sie zastanawiam czy one rzeczywiscie tak dobrze mogą działac. Rozumiem ze w początkowych fazach raczej tak ale moje sa juz troche zaawansowane i nie wiem czy kupowac, czy to nie bedzie wyrzucenie pieniedzy w błoto. A moze ktos je stosował i pomoże? 🙂