Gdy ktoś Ci mówi że, …. nigdy w to nie wierz!

Posted on

Choć chirurgia plastyczna nieustannie się rozwija, wciąż nie brakuje mitów na jej temat. Wielu ludzi niepotrzebnie obawia się zabiegów, opierając się na powtarzanych wokoło, nieprawdziwych informacjach, które niepotrzebnie podsycają obawy i mają wpływ na nasze decyzję.

Nie mówię, że operacja plastyczna jest sprawą błahą, wręcz przeciwnie, dlatego należy do tematu podejść rozważnie i z całą pewnością skonsultować swoje zamiary z doświadczonym specjalistą. Jednak każda decyzja powinna być poparta faktami, a nie mitami. Z kilkoma z nich postanowiłam zatem się rozprawić 😉

Mit 1 – mając implanty piersi nie będę mogła latać samolotem

Implanty silikonowe były wielokrotnie poddawane testom, które jednoznacznie wykluczają ich uszkodzenie podczas podróży samolotem. Od razu dementuję kolejny mit: nurkowanie także nie ma wpływu na implanty piersi.

Jest tylko jedno „ale”: bezpieczeństwo gwarantują wyłącznie uznane światowe marki, które posiadają certyfikaty CE i FDA .

Bez względu na różnice w rozmiarach i kształtach każdy implant piersiowy zbudowany jest z wykonanej z polimeryzowanej gumy silikonowej zewnętrznej torebki (pokrycia), która gwarantuje jego sprężystość i wytrzymałość. Dla większego bezpieczeństwa torebka ma jeszcze jedną wewnętrzną warstwę zapewniającą odporność na rozerwanie i zapobiegającą przenikaniu cząsteczek z wnętrza implantu do organizmu pacjentki.

Mit 2 – mając implanty nie można karmić piersią

Zdecydowanie nieprawda! Implanty piersi nie mają wpływu na ciążę i karmienie piersią. Implant usytuowany jest w taki sposób, aby nie zakłócać naturalnego procesu laktacji.

Mitem jest także stwierdzenie, że razem z mlekiem matki do organizmu dziecka przedostają się cząsteczki silikonu. Z wielu badań wynika, że obecność implantów w piersiach nie ma wpływu ani na zdrowie, ani na rozwój dziecka.

Prawdą natomiast jest, że wygląd piersi podczas ciąży ulega zmianie (dotyczy to zarówno piersi naturalnych jak i powiększonych), i w późniejszym czasie może pojawić się potrzeba wymiany implantów na, np., większe 😉

Uniemożliwić laktację i karmienie piersią może natomiast operacja pomniejszenia piersi, gdyż niekiedy wiąże się z dużą ingerencją w gruczoł piersiowy. Podejmując decyzję o tego rodzaju zabiegu należy więc dokładnie przedyskutować z lekarzem wszystkie „za” i „przeciw”.

Mit 3 – chirurgia plastyczna to zabiegi wyłącznie „upiększające”

I tak i nie. Zależy co rozumiemy poprzez „upiększanie”. Chirurgia plastyczna, to zabiegi, które pomagają ludziom w odzyskaniu dawnego wyglądu po ciężkich chorobach lub wypadkach. To także zabiegi pozwalające na poprawę samooceny, a co za tym idzie, relacji interpersonalnych. Przykładowo: korekcja nosa wykonywana jest m.in. u pacjentów cierpiących na tzw. bezdech nocny lub w leczeniu chorób zatok lub chrapania, a implanty piersi stosowane są u kobiet po mastektomii.

Chirurgia plastyczna, to także usuwanie szpecących blizn, np., po wypadkach. W przypadku niektórych zabiegów rekonstrukcyjnych stawką jest przywrócenie pacjentowi „normalnego” wyglądu. W operacjach plastycznych nie zawsze chodzi o urodę, ale przede wszystkim o zdrowie i dobre samopoczucie pacjenta.

Mit 4 – operacje plastyczne zarezerwowane są wyłącznie dla bogatych

Operacje plastyczne są zabiegami coraz bardziej popularnymi. Ich ceny zdecydowanie obniżyły się w porównaniu do czasów, kiedy tego rodzaju zabiegi dopiero wchodziły na nasz rynek. Obecnie istnieje także możliwość rozłożenia zabiegu na korzystne raty. Niektóre placówki bankowe oferują również specjalnie dedykowane na taką okazję pożyczki.

Mit 5 – operacje plastyczne są wyłącznie dla kobiet

Nic bardziej mylnego! Mężczyźni bardzo chętnie korzystają z zabiegów takich, jak redukcja gruczołów piersiowych (ginekomastia), plastyka nosa lub uszu oraz korekcja nosa. Wielu panów decyduje się także na liposukcję.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.