Emocje widoczne na skórze

Posted on
trądzik różowaty
Niedawno powstała gałąź medycyny – psychodermatologia – zajmuje się związkami pomiędzy psychiką a chorobami skóry. Podłoże psychiczne – jak się okazuje – może mieć bowiem nawet 10% dolegliwości, z którymi zgłaszamy się do lekarza.

Jeżeli podejrzewasz, że może to dotyczyć również Ciebie, koniecznie zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby pokieruje cię dalej, np. do lekarza ds. chorób psychosomatycznych.

Jesteś smutna? Widzę to po twojej skórze.

Trudne wydarzenia, przeżycia i stres przyczyniają się do zaostrzenia wielu chorób dermatologicznych, np. łuszczycy, AZS, trądziku. Zdaniem dermatologów bierze się to stąd, że w życiu płodowym mózg, skóra i układ nerwowy wytworzyły się z tego samego listka zarodkowego.

Stres niszczy też zęby

Napięcie spowodowane nerwami może koncentrować się też w mięśniach żuchwy. Złoszcząc się, zaciskasz szczęki z siłą dziesięć razy większą niż normalnie. Dochodzi wówczas do ścierania zębów oraz uszkodzeń dziąseł i zgryzu, a niekiedy występuje także tzw. bruksizm.

Wiele chorób związanych jest też bezpośrednio z naszymi negatywnymi emocjami. Można do nich zaliczyć zaostrzenia astmy, schorzenia skóry, bóle głowy, bóle kręgosłupa.

Oczywiście, nie należy tutaj każdorazowo łączyć schorzenia z emocjami i wyłącznie tam doszukiwać się jego przyczyn, jednak warto mieć na uwadze jak wielką moc ma nasza psychika.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.