Demodex – bonus do używanego serum lub tuszu do rzęs

Posted on
Staram się nie być nadmiernie przewrażliwiona, nie popadać w paranoję i nie unikać wszelkich możliwych zarazków, niczym Michael Jackson. Jednak, gdy na popularnych grupach facebookowych widzę oferty: „oddam kosmetyk” (za opłatą lub za tzw. „chciejstwo” – bez znaczenia), zapala mi się „czerwona lampka”. Często sprzedający / oferujący uczciwie informuje, że dany kosmetyk był użyty tylko raz… W przypadku lakierów do paznokci, czy podkładów w aplikatorze (nie wymagających bezpośredniego kontaktu ze skórą) jest to do przyjęcia. Dużo groźniej ma się sprawa w przypadku nawet raz użytych tuszy, czy odżywek do rzęs.

Zagrożenie zarażenia pasożytem Demodex jest spore. Konsekwencje są trudne w leczeniu…

Czym jest Demodex?

Występują dwa rodzaje pasożyta: demodex brevis i demodex folliculorum (nużeniec ludzki).
Obie odmiany ostatecznie prowadzą do alergii skórnych i opisanych poniżej objawów.

Nużeniec (łac. demodex), to pasożyt należący do roztoczy. Miejscem jego występowania są m.in. mieszki włosowe oraz torebki włosowe. Powoduje chorobę zwaną nużycą.

Objawy choroby:
– trądzik
– wypryski skórne
– ropne krosty
– przewlekłe zapalenie brzegu powieki
– „zespół suchego oka”
– wągry
– swędzenie skóry

Od momentu zarażenia do wystąpienia objawów mogą minąć lata. W pierwszej fazie zakażenie przebiega praktycznie bezobjawowo.

Leczenie może przebiegać dość długo, niekiedy także całe lata; konsekwencje są dotkliwe, dlatego warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Demodex  "atakujący" mieszki włosowe
Demodex „atakujący” mieszki włosowe

Pasożytem możemy zarazić się m.in. przez pościel, ręcznik, ale także używany kosmetyk mający bezpośredni kontakt ze skórą (np. przez szczoteczkę tuszu do rzęs). Zanim zdecydujemy się na zakup nawet raz użytego tuszu, odżywki, serum zastanówmy się zatem, czy ta pozorna oszczędność wyjdzie nam na zdrowie.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.