Czy zabieg boli? To najczęściej zadawane mi pytanie 😉
Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi dostarcza nie lada trudności.
Odczucie bólu jest sprawą indywidualną. Próg bólu u pacjentów różni się i nie sposób jednoznacznie określić, czy zabieg będzie dla pacjenta komfortowy, czy raczej nie.
Są tacy pacjenci u których zabiegi medycyny estetycznej mogłyby być wykonywane zupełnie bez znieczulenia, ale są też tacy u których sam widok strzykawki powoduje narastające uczucie paniki (więc intensywniej odczuwają ból, nawet jeszcze przed zabiegiem) 😉
Do większości zabiegów iniekcyjnych stosowane jest znieczulenie zewnętrzne w postaci kremu (Emla lub inne). Po około pół godzinie (w tym czasie preparat znieczulający rozwija swoje działanie) można przystąpić do zabiegu. Wówczas mamy gwarancję, że zabieg będzie dla pacjenta znacznie bardziej komfortowy.
W większości preparatów na bazie kwasu hialuronowego zawarte jest ok. 0,3% lidokainy (środka znieczulającego). Ta dawka jest wystarczająca dla podniesienia komfortu zabiegu (działanie polega na tym, że z każdym kolejnym wkłuciem mniej boli), ale dla polepszenia samopoczucia pacjentów większość specjalistów nakłada jeszcze wspomniane znieczulenie w kremie.
Dlaczego? Zapewne dla jeszcze lepszego zabezpieczenia komfortu pacjenta 😉 Wydaje się jednak, że działa tu dodatkowo bardzo prosty mechanizm psychologiczny: „mam nałożone znieczulenie więc nie poczuję bólu”. Takie samozaprogramowanie się. Uwierzcie, że nastawienie jest tu bardzo ważne: jeżeli powiemy sobie że nie będzie bolało, jest duża szansa że zabieg będzie bardziej komfortowy niż w przypadku, gdy wmówimy sobie że czeka nas ból nie do wytrzymania.
Warto także pamiętać, że okolica okolicy nierówna (oczywiście jeżeli chodzi o znieczulenie). Najszybciej znieczula się okolica oczu (czas rozwinięcia działania preparatu znieczulającego to tylko 3 min.). Mocno unerwionym i przez to najwrażliwszym na ból jest natomiast obszar ust.
Podsumowując: nie warto sugerować się tym, czy ktoś ocenił zabieg jako bardzo bolesny lub nie, ponieważ odczucie bólu jest indywidualną cechą każdego pacjenta.
takze uważam że odczuwanie bólu jest sprawa inwidualna. 🙂