Czy warto zdecydować się na zabieg chirurgii plastycznej przed ciążą?

Posted on

Ciąża i czas karmienia piersią są zdecydowanym przeciwwskazaniem do zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej oraz medycyny estetycznej. Zarówno ostrzykiwanie kwasem hialuronowym, jak botox, czy powiększanie ust, nie wchodzą w tym czasie w grę. Zasadniczo powinnyśmy także z dużą rezerwą podejść do tych domowych metod „upiększania”, czyli zabiegów w stylu „zrób to sama” (spokojnie, nie mam na myśli kremu do twarzy).

Częstym pytaniem zadawanym przez pacjentki w gabinecie lekarskim jest: „A co, jeżeli jeszcze nie rodziłam? Czy w takim przypadku mogę poddać się zabiegowi powiększania piersi, liposukcji lub np. plastyce brzucha?”

Wbrew pozorom odpowiedź nie jest łatwa. Z medycznego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań do zabiegu. Ale:

Zacznijmy od powiększania piersi
Zabieg nie ma wpływu na ciążę i karmienie piersią. Usytuowanie implantu pod mięśniem nie powoduje problemów przy laktacji.

Redukcja piersi (zmniejszanie)
Zdecydowanie lepiej wykonać ją po urodzeniu dziecka. Ze względu na ingerencję w gruczoł podczas redukcji biustu karmienie piersią może nie być możliwe. Warto więc dokładnie przedyskutować operację z chirurgiem plastycznym i zastanowić się, co będzie najkorzystniejsze.

Liposukcja
Liposukcja nie będzie miała wpływu na ciążę. Jednak warto pamiętać, że ciało podczas ciąży zmienia się, więc jeżeli planujemy niedługo zostać mamą, rozsądniej byłoby odłożyć zabieg, gdyż nie zdążymy nacieszyć się naszym nowym wyglądem. Jeżeli liposukcję brzucha mamy już za sobą, dobrą wiadomością może okazać się to, że po ciąży szybciej dojdziemy do formy. Liposukcja polega na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Komórki tłuszczowe w tym miejscu już się nie odnowią, co może się okazać naszym sprzymierzeńcem w szybszym odzyskaniu dawnego wyglądu.

Inaczej jest w przypadku plastyki brzucha. Zdecydowanie lepiej wykonać ją po ciąży, gdyż powoduje ona rozciągnięcie skóry i efekt zabiegowy przestaje być widoczny.

Każdy zabieg wymaga od nas dokładnego przemyślenia i szczerej rozmowy ze specjalistą.
Rozważenie wszystkich za i przeciw gwarantuje nam powodzenie i zadowolenie z podjętej decyzji.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.