Czy kwasem hialuronowym możemy nawilżyć skórę i usta?

Posted on
medycyna estetyczna,usta,kwas hialuronowy
Czy kwasem hialuronowym możemy nawilżyć skórę i usta?
Tak! I nie!

Wiadomo, że naturalnie występujący w skórze kwas hialuronowy ma zdolności do wiązania dużej ilości wody, czyli między innymi odpowiada za jej nawilżenie. Kwas hialuronowy podany w preparacie nie zadziała jednak w dokładnie ten sam sposób.

Preparaty z kwasem hialuronowym różnią się między sobą między innymi stopniem usieciowania, czyli – najprościej tłumacząc – gęstością. Im gęstszy kwas, tym większe cząsteczki się na niego składają, i odwrotnie – im rzadszy (mniej usieciowany), tym z mniejszych cząsteczek (konglomeratów) kwasu się składa. O rodzajach preparatów z kwasem hialuronowym pisałam TUTAJ.

Dzięki tym mniejszym cząsteczkom możemy mówić o właściwościach nawilżających. Im mniej kwas hialuronowy jest usieciowany (mniej gęsty), tym większe są jego właściwości nawilżające. Idąc tym tropem podkreślić należy, że największe działanie nawilżające będzie miał nieusieciowany kwas hialuronowy, stosowany np. w mezoterapii. Więc… Więc nie, nie użyjemy go z myślą o głęboko nawilżonej skórze ani ustach na wiele dni lub miesięcy, bo zmetabolizuje się w mgnieniu oka.

Dlaczego?

Odpowiedzmy sobie na pytanie: po co w ogóle usieciowuje się (łączy) cząsteczki kwasu? Po to, żeby był trwalszy, czyli – mówiąc językiem pacjenta – efekty utrzymywały się długo. A nieusieciowany kwas hialuronowy cechuje się bardzo niewielką trwałością (szybko się wchłania). Może być jednak z dużym powodzeniem stosowany w serii zabiegów mezoterapii na bardzo przesuszoną skórę, gdyż ma największe zdolności wiązania wody.

Usieciowane, gęste kwasy stosuje się do modelowania twarzy, wypełniania ubytków i wypełniania np. ust. Nie powinno się stosować ich jako preparatów stricte nawilżających.

Efekt nawilżenia po powiększaniu ust, o którym czasami mówią pacjentki, jest złudny, gdyż polega wyłącznie na optycznym wygładzeniu, napięciu i wypełnieniu tkanek pod wpływem wprowadzonego kwasu, ale zdecydowanie nie jest to prawdziwe nawilżenie.

konsultacja merytoryczna tekstu:

Dr n. med. Maciej Józefowicz – chirurg ogólny, lekarz medycyny estetycznej,

Klinika Beauty Group Szczecin

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.